Opět tady mám jedno zajímavé téma sociálních sítí. Tentokrát jsem si vzal do hledáčku Instagram a jeho volbu. “přepnout na firemní profil“.

o-INSTAGRAM-facebook.jpg

Když před nějakým časem Instagram respektive Facebook (Instagram je vlastněn společností Facebook) přinesl tuto možnost, mnozí včetně mě se jistě nechali zlákat a nebo netušili a dodnes netuší o co jde. Tak jen ve zkratce ať všichni víme o co se jedná. Jednoho dne ve volbách aplikace Instagram přibylo kouzelné tlačítko, které vám zcela zdarma přepne váš osobní profil na firemní a propojí ho s vaši stránkou na Facebooku (mít nějakou fb stránku je podmínka aby šlo na firemní profil přepnout). Navíc oproti osobnímu profilu získáte poměrně zajímavé analytické nástroje, které vám pomohou s lepším plánováním příspěvků a všeobecně vám dají důležité informace o vašem publiku. Pro někoho možná ještě zajímavější je možnost nákupu reklamy, můžete tedy příspěvky sponzorovat podobně jako na Facebooku. Tak co, jak se vám tohle líbí? Už jste se přepnuli na firemní profil? Pokud ne a nemáte to v plánu, číst dál nemusíte. Pokud ano, jsou další řádky minimálně k zamyšlení.

Photo-041117-22-22-38.jpg

Jak už jsem napsal, byl jsem jeden z těch, kteří se nechali firemním profilem zlákat a celkem dlouho jsem ho používal hlavně kvůli zmíněným statistikám, prostě mě bavilo koukat na ta čísla a přehledy. Měl jsem ale takové podezření, že něco není v pořádku. Můj Instagram jako kdyby začal stagnovat. Najednou mi přestali přibývat followeři, ubylo lajků i komentářů, zkrátka bylo znát, že jedu se zataženou ruční brzdou. A tak jsem začal pátrat a hledat. Hlavním podezřelým byl právě firemní profil. Když má v něčem prsty Facebook, tak to smrdí nějakým pěkným algoritmem. A taky že jo. To že již Instagram nezobrazuje příspěvky chronologicky, ale podle stanoveného algoritmu vám ukazuje ty nejlepší fotky, podobně jako velký brácha Facebook je už celkem známá a oficiálně oznámená modifikace, to znamená že nezajímavé příspěvky upadnou v zapomnění a asi je ani neuvidíte (nicméně stále větší pravděpodobnost zobrazení než na FB). Přepnutím na firemní profil tohle dotáhnete k “dokonalosti”. To co teď napíšu není oficiální potvrzená informace, ale pouze poznatek můj a několika dalších bloggerů které jsem našel. Pokud si přepnete na firemní profil, Instagram vás začne považovat za firmu a všechny vaše příspěvky budou méně vidět, neboli příspěvky osobních profilů jsou zvýhodňovány před profily firemními. Já jsem si to vyzkoušel a opravdu vidím velký rozdíl. Ono je tohle asi logické, pokud jste firma která má zisk, jiná firma která vám poskytuje nějakou službu očekává, že jí bude zaplaceno a nemůžeme jí to mít za zlé.

Otázkou je, zda vůbec firemní profil potřebujete. Je pro vás důležitější velký organický dosah, nebo statistiky a možnost nákupu reklamy? Já jsem s klidem přepnul zpět na osobní profil, protože na Instagramu nic neprodávám a slouží mi pouze k prezentaci nekomerčních fotografií, bez statistik a reklamy se obejdu a hlavní je pro mě organický dosah. Pokud to máte stejně, doporučuji přepnout zpět na osobní účet. Jestli jste opravdu firma, nebo Instagram používáte skutečně ke komerčním účelům, doporučuji prostudovat smluvní podmínky – možná je firemní účet pro komerční účely dokonce povinný.

Líbil se vám článek? Můžete mně také sledovat na Instagramu a nebo mi napište komentář sem pod článek.

2 Replies to “Proč nepoužívat firemní profil na Instagramu?”
  1. Dobry den, myslim, ze mam stejny problem. Firemni profil jsem vypnula. Za jak dlouho by se to mohlo vratit do normalu? Dosah klesal postupne, ale najednou behem par dni byl dosah treba 10 uctu, coz je divne a nejak se toho nemohu zbavit.

    • Dobrý den tak ono záleží proč vám dosah klesl, může to být buď tím firemním účtem a nebo můžete mít tzv. Shadowban viz můj článek o něm. Jediná věc co funguje je vypnout firemní profil a postovat kvalitní obsah. Ono se to časem zase zvýší. Te dosah pouze 10 účtů bych tipoval na ten Shadowban. Koukněte na článek.

Leave a Reply