Na Instagramu se objevil Shadowban, nechytli jste ho také?

Hned na začátku vás uklidním, není to virus. No možná je to ještě trochu horší, záleží na úhlu pohledu. Jedná se o zase jednu "vychytávku", kterou si na nás Instagram, respektive jeho vlastník Facebook, připravil. Ani jeden z nich vám nic oficiálního o Shadowbanu neřekne, ale jedno je jisté, opravdu existuje! Postihl vás také?

Co je Shadowban?

Instagram se od jeho pohlcení Facebookem zásadně mění. Postupy které dříve fungovaly ve prospěch vašeho účtu vás nyní mohou dostat do "problémů". Nejhorší je to, že vás Instagram rozhodně na nic neupozorní a pěkně potají vám udělí Shadowban! O co tedy jde? Zjednodušeně řečeno, jedná se o penalizaci vašeho účtu za chování, které se Instagramu nelíbí, přesněji řečeno jeho algoritmům.

Jak se Shadowban projevuje?

Na první pohled všechno vypadá normálně. Pokud se díváte sami na svůj profil, neuvidíte jediný problém. Když se na vás podívá někdo z vašich sledujících rovněž bude vše v pořádku. Ale co když se na vás bude chtít podívat někdo nový, někdo kdo vás ještě nesleduje? Nejhorší scénáře hovoří o tom, že váš profil bude zcela neviditelný a nevyhledatelný. Musím říct, že s tím jsem se nesetkal a všechny zabanové profily co jsem analyzoval měly jen ten lehčí problém. A to je? Hashtagy! Znáte to...ke každé fotce si přidáváte více či ménéně #hashtagů pomocí kterých jste viditelní pro uživatele mimo vaši komunitu. Pokud přidáte tag #praha, bude vás možné najít přes tento hashtag například. To vše platí...pokud ovšem nemáte Shadowban. Pokud ho máte, jste skrze hashtagy naviditelní, můžete přidávat jaké chcete a je to zcela k ničemu, dokáží vaše fotky přes ně dohledat pouze vaši sledující, nikdo další vás nenajde. Vadí to? Ano! Pokud chcete organicky rozšiřovat svůj profil a získávat nové sledující, tak jste téměř ve slepé uličce pokud máte Shadowban.

Jak zjistit že mám Shadowban?

Je to snadné, vytvořte nový post a označte ho nějakým málo populárním hashtagem, ideální si nějaký vlastní vymyslet. Třeba #mujtestshadowbanu by mohl fungovat. V dalším kroku požádejte někoho kdo vás nesleduje, nebo vytvořte nový účet pro účely testování. Pomocí účtu který vás nesleduje vyhledejte váš smyšlený #mujtestshadowbanu. Pokud pod ním uvidíte váš poslední post, jste v pohodě, ale pokud tam není, máte Shadowban!

Jak se "chytí" Shadowban?

Zdroje po celém internetu se shodují, že shadowban vznikl jako reakce na používání všemožných automatizovaných pomůcek a botů, které dělají práci na Instagramu za vás. Pokud jste nějaký používali, nebo používáte, vysloužili jste si penalizaci nejspíš díky tomu. Další důvod je údajně nadměrné používání hashtagů, používání stále stejných hashtagů a nebo používání zakázaných hashtagů. Používáte hashtagy systémem copy paste? Používáte fígl na přidání více než 30 tagů? Booom máte ban, tedy Shadowban! Přidáváte hashtagy místo do popisku k fotce do komentáře? Koledujete si o ban. Jak jsem psal na začátku, to co bylo dříve naprosto normální, je dnes zakázané a hrozí vám za to penalizace. Nikdo neví přesné informace čím vším můžete Instagram naštvat, ale obecně se vše točí kolem nadměrné aktivity účtu. Pokud se nechováte jako běžný člověk, algoritmy vás vyhodnotí jako bota a dostanete ban. 

Je Shadowban navždy?

Uživatelé kteří se s ním setkali tvrdí že ne, údajně se vše vrátí do normálu během 48 hodin až několika týdnů. Podmínkou je, že musíte přestat dělat činnosti, díky kterým jste ban dostali.

Jak se Shadowbanu zbavit?

  • zlikvidujte všechny aplikace, které něco automaticky provádí na instagramu. Odepřete jim i přístup tím, že se přihlásíte přes web na Instagram a v nastavení účtu zrušíte autorizaci všem pochybným aplikacím.
  • dejte si pauzu a po dobu 48 hodin nic nelajkujte, nekomentujte, nepostujte, zkrátka zachovejte nulovou aktivitu. Hovoří se že je možná vhodné se po tuto dobu zcela odhlásit z Instagramu. Neaktivita by mohla zafungovat jako reset algoritmů a vše by se mohlo vrátit do pořádku.
  • Smažte veškerý kontroverzní obsah a hlavně #hashtagy, které by mohly být příčinou problémů.
  • Přepněte z firemního profilu na soukromý (viz. můj článek)
  • Editujte si profil, prý to pomáhá říct algoritmům, že nejste bot.
  • Pokud nic nezabere, můžete zkusit kontaktovat support Instagramu, ale odpověď bych nečekal :(
Shadowban je bohužel další past, která na nás na jinak příjemném Instagramu čeká. Další past o které Instagram mlčí a tváří se že neexistuje. Další past o které vám nikdo neřekne správný postup jak se vysvobodit. No napadá mě možná nepoužívat Instagram, ale to asi nikdo nechceme :-) Pokud vás zajímá, jestli jsem i já svůj Shadowban získal, tak ano. Pravděpodobně za nadměrné používání hashtagů a k tomu mi nějaký dobrák nahlásil fotku. To vše nejspíš Instagram vyhodnotil jako pádné důvody. Nejsem v tom sám, otestoval jsem si několik populárních českých účtů a hle, trpí stejnou nemocí a nejspíš o tom ani neví.

Rada na konec...všeho s mírou ať nás nepovažují za roboty nejen v práci, ale už i v soukromí.
A co vy? Máte už svůj Shadowban na Instagramu? 
Pokud vám článek pomohl, sledujte mě na Instagramu

Svatební sezońa 2018 je tady. Hledáte fotografa?

Patříte mezi pár, který si hodlá v roce 2018 říci své ano? Připravujete svůj velký den? Nenechte výběr svatebního fotografa na poslední chvíli a rezervujte si termín v dostatečném předstihu.

Ač nejsem tradiční svatební fotograf, nabízím několik termínů v roce právě pro focení vašich svatebních dnů. Tento počet je omezen, proto neváhejte a kontaktujte mě pro detaily co nejdříve.

Proč zvolit právě mě? Fotím trochu jinak, nečekejte surovou digitální reportáž, ale soubor kvalitních uměleckých fotografií, které zachytí atmosféru a emoce vašeho velkého dne, vaší svatby.

  /  Permalink  /    /  

Proč nepoužívat firemní profil na Instagramu?

Opět tady mám jedno zajímavé téma sociálních sítí. Tentokrát jsem si vzal do hledáčku Instagram a jeho volbu. "přepnout na firemní profil".

Když před nějakým časem Instagram respektive Facebook (Instagram je vlastněn společností Facebook) přinesl tuto možnost, mnozí včetně mě se jistě nechali zlákat a nebo netušili a dodnes netuší o co jde. Tak jen ve zkratce ať všichni víme o co se jedná. Jednoho dne ve volbách aplikace Instagram přibylo kouzelné tlačítko, které vám zcela zdarma přepne váš osobní profil na firemní a propojí ho s vaši stránkou na Facebooku (mít nějakou fb stránku je podmínka aby šlo na firemní profil přepnout). Navíc oproti osobnímu profilu získáte poměrně zajímavé analytické nástroje, které vám pomohou s lepším plánováním příspěvků a všeobecně vám dají důležité informace o vašem publiku. Pro někoho možná ještě zajímavější je možnost nákupu reklamy, můžete tedy příspěvky sponzorovat podobně jako na Facebooku. Tak co, jak se vám tohle líbí? Už jste se přepnuli na firemní profil? Pokud ne a nemáte to v plánu, číst dál nemusíte. Pokud ano, jsou další řádky minimálně k zamyšlení.

Jak už jsem napsal, byl jsem jeden z těch, kteří se nechali firemním profilem zlákat a celkem dlouho jsem ho používal hlavně kvůli zmíněným statistikám, prostě mě bavilo koukat na ta čísla a přehledy. Měl jsem ale takové podezření, že něco není v pořádku. Můj Instagram jako kdyby začal stagnovat. Najednou mi přestali přibývat followeři, ubylo lajků i komentářů, zkrátka bylo znát, že jedu se zataženou ruční brzdou. A tak jsem začal pátrat a hledat. Hlavním podezřelým byl právě firemní profil. Když má v něčem prsty Facebook, tak to smrdí nějakým pěkným algoritmem. A taky že jo. To že již Instagram nezobrazuje příspěvky chronologicky, ale podle stanoveného algoritmu vám ukazuje ty nejlepší fotky, podobně jako velký brácha Facebook je už celkem známá a oficiálně oznámená modifikace, to znamená že nezajímavé příspěvky upadnou v zapomnění a asi je ani neuvidíte (nicméně stále větší pravděpodobnost zobrazení než na FB). Přepnutím na firemní profil tohle dotáhnete k "dokonalosti". To co teď napíšu není oficiální potvrzená informace, ale pouze poznatek můj a několika dalších bloggerů které jsem našel. Pokud si přepnete na firemní profil, Instagram vás začne považovat za firmu a všechny vaše příspěvky budou méně vidět, neboli příspěvky osobních profilů jsou zvýhodňovány před profily firemními. Já jsem si to vyzkoušel a opravdu vidím velký rozdíl. Ono je tohle asi logické, pokud jste firma která má zisk, jiná firma která vám poskytuje nějakou službu očekává, že jí bude zaplaceno a nemůžeme jí to mít za zlé.

Otázkou je, zda vůbec firemní profil potřebujete. Je pro vás důležitější velký organický dosah, nebo statistiky a možnost nákupu reklamy? Já jsem s klidem přepnul zpět na osobní profil, protože na Instagramu nic neprodávám a slouží mi pouze k prezentaci nekomerčních fotografií, bez statistik a reklamy se obejdu a hlavní je pro mě organický dosah. Pokud to máte stejně, doporučuji přepnout zpět na osobní účet. Jestli jste opravdu firma, nebo Instagram používáte skutečně ke komerčním účelům, doporučuji prostudovat smluvní podmínky - možná je firemní účet pro komerční účely dokonce povinný.

Líbil se vám článek? Můžete mně také sledovat na Instagramu a nebo mi napište komentář sem pod článek. 

Proč jsem smazal 4000 fanoušků na svém Facebooku?

Dlouho jsem blog zanedbával, protože jsem neměl nějaký silný téma o kterým bych napsal. Teď konečně přišlo. Promazal jsem fanoušky na své facebookové stránce a i když jsem myslel, že to vůbec nikoho nebude zajímat a všichni to pouze přejdou, vzbudilo to docela dost dotazů. No je pravda, že je v módě spíš fanoušky sbírat a mít jich co nejvíc. Takže proč jsem ze svých pěkných 5500 udělal 1500?

Je důležité jakým způsobem fanoušky získáte.

Když jsem budoval svoji stránku, udělal jsem chybu hned na začátku. Asi jako většina lidí jsem chtěl mít fanoušků co nejvíc. Takže jsem požádal své přátele, aby pozvali své přátele. Co se stane? Některé vaše stránka zaujme a přidají se, takových je většinou málo. Jiní se přidají jen proto, že jim vyskočí pozvánka a dál je v podstatě nezajímáte. Někteří se nepřidají vůbec. V každém případě tohle většinou hodí pár desítek, možná stovek fanoušků, které ale bohužel moc nezajímáte. Další nešťastný způsob zvyšování magických čísel je soutěž. Tohle radí hodně expertů na sociální sítě. Udělej soutěž! Nabídni lidem něco zato, že se stanou tvým fanouškem! Já vám řeknu, funguje to skvěle. čísla jdou raketově nahoru. ALE! Takoví fanoušci ale přišli většinou pouze za jediným účelem, získat něco zdarma. Pokud to nezískají, většinou už dál nejsou aktivní. Soutěží jste tedy získali 1000 duší, ale pouze malé procento jsou fanoušci, kteří se k vám vracejí, zajímá je co tvoříte, lajkují a komentují, prostě tvoří komunitu. A co placená propagace stránky? Znáte to, na zdi vám naskočí sponzorovaný příspěvek, doplněný atraktivní fotkou a slovy "Staň se fanouškem...". Opět na čísla to skvěle funguje, počty fanoušků rostou jak houby po dešti, je tam zase to ALE. Získáte hlavně ty neaktivní fanoušky. Poslední možnost, kterou jsem zkoušel je sdílení fotek do různých skupin na Facebooku s cílem "třeba to někoho zaujme a lajkne mi stránku". Tahle možnost je taková neutrální, někdo má FB založený jenom na tom a funguje mu skvěle, ale pro mě tihle fanoušci nejsou moc hodnotní. Většinou jde o uživatele z Indie a dalších zemí, kteří lajkují prostě všechno :-) O takovou komunitu moc nestojím. Jediné funkční řešení je organické získávání fanoušků, tedy to, když si vás někdo najde právě proto co děláte a chce vaši práci sledovat. A tohle jde hodně těžko, pokud nemáte známé jméno, nebo extrémně zajímavý a unikátní obsah. Nebo prostě můžete ukazovat lidem přesně to co chtějí a úspěch se možná taky dostaví.

Do hry vstupuje algoritmus Facebooku.

Určitě už jste si někdy všimli, že stránka s 50000 fanoušky má u jednoho příspěvku třeba jen 50 lajků. To má nejspíš dva důvody. První je, že stránka lidem neukazuje to, proč na ni přišli. Pokud fanoušky nalákáte na fotky polonahých holek a pak jim budete ukazovat fotky novomanželů, asi to nevzbudí moc velký zájem. Jsou fotografové, kteří lidem ukazují to co chtějí vidět (čím víc kontroverzní, tím lepší) a kvůli čemu se stali fanouškem a stránka ji funguje skvěle i navzdory krutému algoritmu, který Facebook má. Algoritmus jsou metody na základě kterých Facebook zobrazuje příspěvky lidem. Funguje to tak, že pokud přidáte na stránku například fotku, Facebook ji nejprve ukáže velmi malému vzorku vašich fanoušků a podle jejich reakcí (lajky, komentování, sdílení) ji ukazuje dalším. Tohle je moment, kdy je důležité mít velkou skupinu fanoušků, kteří mají opravdu zájem. Pokud máte na stránce 20000 lajků a z toho 19000 jste nalákali například na "focení dle vlastního výběru zdarma", věřte, že se váš příspěvek k té první tisícovce lidí, kteří by se rádi koukli a možná vám i něco napsali ani nedostane. A to vše je ještě regulované dosahem, který je nyní dle dostupných informací u větších stránek pod 5%. Co to znamená? Znamená to, že se váš příspěvek zobrazí maximálně 5% fanoušků, u opravdu velkých stránek jsou to údajně 2%. Tedy čím víc fanoušků tím nižší organický dosah. Facebook nad tím uvažuje tak, že pokud máte na stránce hodně fanoušků, můžete si dovolit platit reklamu. Samozřejmě algoritmus je mnohem složitější, to co zde píšu jsou jen základy. Jisté je to, že pokud chcete mít stránku, která doručí lidem to co chcete aby viděli, musíte mít buď hodně kvalitní a zapálené fanoušky, kteří tvoří komunitu a nebo musíte zaplatit :-) Facebook se zkrátka za ty roky změnil a už není zadarmo, navíc svůj algoritmus každým rokem mění k horšímu a v podstatě nás tlačí k placené propagaci.

Je nutné je promazat.

Protože mě přístup Facebooku už dlouho štve, byl můj první krok přechod na Instagram. Tahle síť díkybohu zatím funguje, fotky jsou vidět a lidé tvoří komunitu, pokud chcete, sledujte mě tam:-) Když už jsem se na Instagramu zabydlel, říkal jsem si co s Facebookem? Původně jsem chtěl stránku úplně smazat, ale protože hodně mých přátel prostě nemá Instagram, neudělal jsem to. Rozhodl jsem se udělat takové velké ozdravení a jediné co pomůže je promazání fanoušků. Procházet 5000 řádků není nic lehkého, je to zatracená skurvená práce :-D a proto jsem omylem smáznul i někoho kdo byl aktivní a rád sledoval moje fotky. Budu rád, když se vrátíte a budete sledovat dál :-)