Určitě mi dáte za pravdu, že každá práce by měla mít nějaká pravidla a postup, aby nevznikal chaos. To je právě to, co mnoho lidí, kteří fotí, trápí. Nová složka na ploše, v ní nová složka a v ní složka fotky asi není úplně to pravé a časem to může být opravdu pěkný bordel. Je potřeba si tedy hned od začátku stanovit pravidla, jinak se v tom ztratíte. Jak tedy na to?

lr.jpg
  1. Používat výhradně jeden software pro organizaci fotek, pokud si vyberete Lightroom, dělejte vše v lightroomu. Já osobně mám nastaveno že mi lightroom vytváří sám složky podle data. Může to vypadat tedy trěba takto můj disk/lightroom_masters/20160602
  2. Ihned po příchodu z focení importujte paměťové karty do katalogu v lightroomu. Nemusíte v tuto chvíli dělat nic víc, jen udělejte tento krok, bezprostředně po příchodu.
  3. Třídění fotek, používejte systém hvězdiček. Procházíte jednu fotku po druhé, nic nemažete, pouze hvězdičkujete. Osvědčený systém je ★fotografie určené ke smazání, ★★fotografie které jsou povedené, ale pravděpodobně je smažu, ★★★fotografie které nebudu upravovat ale chci si je nechat, ★★★★ fotografie které určitě budu upravovat, ★★★★★ fotografie hotové vyretušované určené do portfolia, nebo k předání. Toto je můj systém, ale klidně si ho můžete upravit podle sebe. Stejně tak jsem to udělal já. Kromě hvězdiček ještě používám barevné štítky, většinou zelený, kterým si označuji finální fotky po kompletní úpravě. Není potom nic jednoduššího, než si vyfiltrovat všechny ★fotografie a hromadně je smazat, nebo naopak všechny ★★★★★ fotografie a hromadně je exportovat.
  4. Používejte tagy. Ideální je otagovat fotografie hned při importu, tedy nastavit jim klíčová slova která mají společná. Tedy třeba: glamour, outdoor, sunyday, naturallight, blonde, atd. Pokud pak hledáte konkrétní fotku docela to pomůže. Já osobně taguji jen hotové fotografie.
  5. Používejte kolekce a složky v Lightroomu. Když mám hotový projekt, vytvořím kolekci, pojmenuju ji podle projektu a přetahnu do ní všechny fotky které mají ★★★★★, nebo ty které si chci nechat. Fyzicky na disku zůstávají soubory stále na stejném místě, ale já je nyní najdu v Lightroomu rěkněme ve virtuální složce.
  6. Nezapomínejte zálohovat. Pokud používáte Apple OSX, mějte zapnutý Time Maschine. Pokud používáte Windows, zálohujte fotky na externí disk, protože záloha na stejném disku není záloha a to platí i pro MAC. Vždy na externí médium.
wd.jpg
Tak tohle je můj způsob organizace fotek, můžete se tím třeba jen inspirovat a vymyslet vlastní. Nejdůležitější je mít systém a nekompromisně ho dodržovat. Práce se velice zrychlí a hlavně budete mít ve fotkách už navždy pořádek.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Napsat komentář