Jestli někdo neví, co ta tři písmenka znamenají, jde o zkratku anglických slov Time for Prints. Je to dohoda mezi fotografem a modelkou, ve které si ani jedna strana neúčtuje žádné peníze a obě strany mohou fotografie neomezeně užívat pro svoji propagaci. Jednoduše řečeno, fotky zadarmo. No kdo by to nebral. Ale má to i své nevýhody.

Kdy nefotit formou TFP

Rozhodně nedoporučuji fotit TFPčkem, pokud chcete fotky pro někoho jako dárek. Fotky totiž nikdy nejsou vaše a kromě obdarovaného člověka je může vidět půlka světa. Stejné je to s fotkami osobního a rodinného charakteru. Rozhodně nezkoušejte požadovat TFP pokud potřebujete fotky k nějakému komerčnímu účelu.

Kdy fotit formou TFP

Pokud potřebujete fotografie do svého portfolia a nemáte peníze. Nebojte se oslovit fotografy a vždy posílejte nějaké foto na ukázku, třeba i z mobilu. Pokud se s někým dohodnete, dodržujte domluvené podmínky, buďte dochvilní. Čas fotografa je drahý a druhou šanci nejspíš nedostanete 🙂

Jak vybrat fotografa

Žijeme v době kdy fotoaparát je otázkou několika tisíc korun, díky tomu je fotografů, kteří chtějí fotit opravdu hodně. Klíčovou věcí která by vás měla zajímat je portfolio. Pokud žádné nemá, asi bych se takové schůzce rovnou vyhnul a hledal někoho, kdo mi svou práci může ukázat. Bohužel je mezi fotografy hodně takových, kteří pravděpodobně fotí jen kvůli tomu aby mohli očumovat modelky, tak na ty pozor. Prozradí je většinou nevkusné portfolio. Nejlepší je najít fotografa s kvalitním webem, aktivním facebookovým profilem a referencemi.

TFP je tedy velice užitečná forma dohody, ale je potřeba domluvené podmínky dodržovat, protože i čas je někdy drahý a v případě fotografů dvojnásob. Na závěr přikládám své podmínky.

 • TFP focení je bez nároku na honorář pro obě strany
 • pokud není dohodnuto předem jinak, makeup, vlasy, oblečení si každý zajistí sám
 • modelka obdrží 3 kompletně upravené a retušované fotografie v digitální podobě a kvalitě vhodné pro tisk do 14 pracovních dnů.
 • neupravené fotky neposkytuji
 • náhledy neposílám, věřte mi, opravdu vyberu to nejlepší 🙂
 • do fotografií se vkládá vodoznak, jako ochrana proti krádeži fotografie na internetu.
 • po dohodě můžu zaslat fotografie bez vodoznaku, nesmí být ale umístěny na internet.
 • vyhrazuji si právo použít fotografie do všech svých internetových i tištěných prezentací a ke svojí propagaci
 • modelka má právo využít fotografie do všech svých internetových i tištěných prezentací a ke svojí propagaci
 • fotografie nesmí být bez mého souhlasu nijak upravovány.
 • v případě umístění fotografií na internet bude vždy uváděn autor
 • ve svých internetových prezentacích označuji modelku, případně uvádím její jméno, pokud si to nepřejete, prosím upozorněte mě předem
 • TFP není pro každého, modelky si vybírám 🙂
online-school-questions.jpg
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
One Reply to “Proč (ne) fotit TFP”
 1. Dobrý deň,
  Vaša stránka a kontext ma oslovili na toľko, že som sa rozhodla Vás osloviť.
  S modelingom skúsenosti síce nemám, ale rada by som to skúsila. Nápadov mám viacero, avšak ich realizácia je o niečo ťažšia. Budem veľmi rada, ak Vás moje fotky aspoň z instagramu oslovia a dohodneme sa na spolupráci TFP fotenia. 🙂
  PS: Na mojom IG nie je veľa fotiek.
  Pekný zvyšok dňa Kroková Veronika

  Napsat komentář