Základem každého digitálního fotoaparátu je objektiv a světlocitlivý senzor CMOS, který za pomoci procesoru zajistí, že je obraz převeden do jedniček a nul, tedy do digitálního souboru. Pokud měníte objektivy, v nejhorším případě venku, nevyhnete se nečistotám, které při výměně skla do fotoaparátu proniknou a na snímači se usadí. Některé přístroje mají systémy, které zamezují znečištění, nebo provádějí čištění snímače pomocí ultrazvukových vln. Často to ale nestačí a musíme fotoaparátu pomoct.

ILCE7B.jpg

Nejlepší by samozřejmě bylo měnit objektivy co nejméně a nejlépe někde v uzavřené místnosti, to ale většinou není možné. Já osobně alespoň vždy před výměnou objektivu ofouknu okolí bajonetu balonkem a pokud je více času tak celé tělo. V případě, že mám podezření na nějakou nečistotu na snímači, projevuje se jako tečky, nebo šmouhy třeba na obloze, jako první volbu volím integrovaný čistící systém svého fotoaparátu. Pokud nezabere postupuji podle následujícího postupu. Pamatujte, že postup provádíte na vlastní nebezpečí a neručím za případné poškození fotoaparátu.

Hama-5610.jpg
 1. Nastavte na fotoaparátu vysokou clonu.
 2. Vyfotografujte nejlépe bílou stěnu, nebo jinou plochu.
 3. Během fotografování pohybujte fotoaparátem tak, aby byl snímek rozmazaný.
 4. Pokud je na snímači nečistota, bude na fotografii jediným ostrým objektem.
 5. Celé tělo fotoaparátu ofoukejte balonkem.
 6. Sundejte objektiv, otočte fotoaparát bajonetem dolů a ofoukněte senzor balonkem.
 7. Pozor, nikdy se balonkem nedotýkejte čipu, buďte velice opatrní.
 8. Nasaďte objektiv, proveďte kontrolní fotografii.
 9. Pokud nečistoty zmizely, máte vyhráno.
 10. Pokud ne, opakujte postup.
 11. Pokud nic nezabírá, doporučuji nechat fotoaparát vyčistit odborným servisem.
Kromě tohoto “suchého” postupu je možné čistit snímač pomocí různých čistících sad na bázi chemických roztoků a speciálních nástrojů. Je to ale možnost, do které bych se nepouštěl. Při neodborném zacházení můžete senzor nenávratně zničit. Nejlepší variantou je tedy stále chránit čip a předcházet jeho znečištění.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Napsat komentář