K napsání tohoto článku mě tak trochu inspirovaly fotografie od jednoho nejmenovaného fotografa, které mě musím říct trochu vyděsily. Mnoho fotoamatérů dělá dvě základní chyby, nebo minimálně jednu z nich.

Chyba první, nepoužívají formát RAW.

Pokud by někdo nevěděl co RAW znamená, můžete si to představit jako běžný film, který se vkládal do analogových fotoaparátů a bylo nutné ho vyvolat. Tedy z nějakého materiálu získat papírovou fotografii. S RAW je to podobné, není to fotografie, ale pouze soubor digitálních informací, které definují množství a vlnovou délku světla dopadajícího na jednotlivé fotodiody snímače. Fotografii z něj vytvoříme “vyvoláním” buď přímo ve fotoaparátu, nebo v příslušném softwaru v počítači. Možná namítnete, že i když máte nastavený ve svém fotoaparátu formát souboru RAW, ihned vidíte snímky, ano ale jedná se pouze o fotoaparátem automaticky generované náhledy. Pokud se bavíme o formátu RAW, jde skutečně o surová data a není to ještě fotografie, stejně jako ten starý filmový negativ. Pokud chcete dělat pěkné snímky a chcete mít obrazovou kvalitu pod kontrolou, RAWu se nevyhnete. Proč? Čtěte dále…

Chyba druhá, minimální nebo žádná postprodukce (vyvolání)

A to je možná ještě horší než chyba první, ale úzce to spolu souvisí. Jak už jsem psal, dříve se fotografie, vlastně i film musel vyvolat. Šlo tedy o nějaké procesy, které vedly k výsledné fotografii. Dnes je možné získat fotku jedním stiskem spouště a je hotovo. Jen nahrát do počítače a rychle s tím ven (na facebook třeba). Tak to je právě ta chyba. I digitální fotografie si zaslouží určitou péči a je potřeba jí dopřát alespoň proces vyvolání. Tedy nikdy se nespokojte pouze s výstupem přímo z fotoaparátu a s fotkou si pohrajte. A tady se vrátím k RAWu, protože jen ten vám nabídne takové možnosti, že i zdánlivě nepovedený snímek můžete zachránit. Napravit můžete do jisté míry špatnou expozici, vyvážení bílé, barevné tóny. Formát RAW podporují snad všechny zrcadlovky na trhu a většina lepších kompaktů. Hledejte v menu svého fotoaparátu a určitě najdete.

Následující fotografie vznikla za docela nehezkého, nezajímavého světla, prostě takové šedé odpoledne. Na snímku vpravo můžete vidět jak by vypadala fotografie přímo z fotoaparátu bez úprav. Vlevo je stejná fotka “vyvolaná” z RAWu, čímž získala zcela jiný a zajímavý vzhled. Rozdíl že? Podobné úpravy samozřejmě můžete dělat i pokud máte snímky ve formátu JPEG, nikdy ale ne v téže kvalitě a rozsahu.

compare.jpg

Doufám že jsem srozumitelně vysvětlil co je RAW a k čemu je dobrý a třeba pro vás bude tento článek inspirací pro lepší výsledky.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Napsat komentář