Určitě nejsem první ani poslední který píše podobný návod. Pokusím se ale tuto problematiku vysvětlit co možná nejjednodušeji, bez zbytečných technických termínů, tak, aby se v tom orientoval každý.

Ve fotografii dělíme světlo na dvě základní skupiny, měkké a tvrdé. Měkké je to které máme rádi, nevytváří nehezké stíny v obličeji, většinou neoslňuje fotografovanou osobu a víceméně rovnoměrně osvětluje scénu. Pokud fotografujeme venku, zdrojem takového světla je slunce za mrakem. Tvrdé světlo je přesný opak, vytváří stíny a odlesky. Ideální by tedy bylo fotit jen když je pod mrakem, ale to samozřejmě nikdy nemůžeme ovlivnit. Jak tedy na to když slunce neúprosně ostře svítí?

První možnost je použít techniku a zábleskem prosvítit stíny, nebo odraznou deskou. O tom ale tento článek není. Ukážu vám metodu, při které budete potřebovat jen fotoaparát a nic víc.

Tak nejprve si nastavte na fotoaparátu formát souborů RAW, budete ho potřebovat. Jestli máte víc objektivů, vyberte ten nejkvalitnější (pokud se ovšem hodí k fotografování lidí, ohniska asi tak 50-135mm). Kvalitní optika je základ a v tomto případě bude opravdu nutná. Zkontrolujte jestli je objektiv čistý, případně ho vyčistěte, dobrou pomůckou může být LensPen. Ještě prázdnou paměťovou kartu a můžete vyrazit do terénu.

Přišli jste na místo a dle očekávání svítí slunce. Najděte místo ve stínu (třeba pod stromem) a postavte na něj fotografovanou osobu. Pozor na různé průsvity skrze větve, které pokud nejsou tvůrčím záměrem, mohou vypadat nehezky. Slunce by mělo svítit modelce do zad,budete tedy fotografovat proti slunci. Následující obrázek snad poslouží pro lepší pochopení.

schema.jpg

Na fotoaparátu nyní nastavte plně manuální režim, většinou otočným voličem do polohy “M”. Pokud fotografujete “bezzrcadlovým” přístrojem, máte vyhráno, protože expozici nastavíte přesně podle toho jak ji vidíte v elektronickém hledáčku a můžete se též orientovat podle live histogramu. Na zrcadlovce to bude vyžadovat několik zkušebních snímků. Typickým scénářem v této situaci je nastavení: ISO100, clona nejnižší co dovolí objektiv, třeba 1.8 a pomocí času doladíme expozici. Cílem je aby modelka byla správně exponovaná. Někdy se budete muset smířit s tím, že pozadí shoří v přepalech, bude tedy přeexponované. Pokud se tomu chcete vyhnout, hledejte takové místo, které nabídne i zastíněné, nebo tmavé pozadí.

Následující snímek ukazuje jak by to mohlo při správném nastavení všech parametrů vypadat. Lehce přepálené pozadí v tomto případě nijak nevadí.

Rád bych teď napsal že je to vše a funguje to skvěle. Bohužel část práce nás ještě čeká v postprodukci, tedy ve zpracování snímků na počítači. O tom zase příště…

Pokud máte dotazy, pište do diskuze pod článkem, rád vám odpovím 🙂

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Napsat komentář