Přijde vám název článku nesmyslný? Čtěte dál a pochopíte, že to možná má smysl.

trash-can.jpg

Vzpomeňte si na dobu před dvaceti lety, kolik jste si přivezli snímků z dovolené? Jeden, dva filmy po 24 okénkách? Maximálně 48 fotografií. Těšili jste se až zazvoní pošťák, nebo až si ponesete obálku se svými fotografiemi domů. Vzápětí jste možná zjistili, že nějaké snímky jsou nepovedené a z čísla 48 zbylo třeba 30 těch, které našli své místo ve foto albu.

Digitální doba nám dala možnost fotografovat podle libosti, omezeni jsme pouze a jenom kapacitou křemíkových čipů našich paměťových karet a stejně nám nikdo nezabrání si kdykoliv, kdekoliv přikoupit paměťovku druhou, třetí.

A jak to většinou dopadne? Člověk si nepřiveze z dovolené 48 snímků, ale klidně 480, někdo možná i 4800. Znáte to, západ slunce v osmi variantách, hotel z pěti stran, a sedmi úhlů, oběd, večeře, nohy letušky, letuška celá 🙂 Někdy je opravdu zábava tiše pozorovat co kdo fotí a hlavně kolik snímků přitom nacvaká.

DSC03777.jpg

Věřte, že 20 dobrých fotek zachytí lépe atmosféru než 400 špatných. Snažte se omezit počet snímků už při fotografování. Nefotografujte zbytečně něco co už máte. A když i tak jste nafotili tisíce snímků za jeden týden, naučte se mazat.

Očividně špatné fotografie by měli být odstraněny hned ve fotoaparátu, ulehčíte si pozdější třídění. Pokud máte víc podobných fotek, vyberte jednu nejlepší a ostatní nekompromisně smažte. Rozhodující je vždy kvalita, kvantita nikoho neohromí a hlavně většinu lidí nudí. Kdo by se taky chtěl probírat dvěma tisíci podobných fotek…?

Dává vám teď název tohoto článku smysl?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 Replies to “Naučte se mazat fotografie”
 1. Ahoj Luky,

  procitam si postupne cely Tvuj web, takze mozna najdes me komentare i jinde. Diky za clanky, jsou super!
  Akorat jednu poznamku bych mel k promazavani podobnych fotek rovnou ve fotoaparatu. U fotek z dovolene mozna jo, ale u fotek z akce (svatba, portrety, … proste ze zakazky) bych to nedoporucoval a vybral tu nejlepsi (treba neostrejsi) az v pocitaci. Tohle jsou aspon me zkusenosti.

  Diky,
  Peta.

  Napsat komentář