iPad je skvělé zařízení pro zábavu, kancelářskou práci, ale může být i skvělý pomocník pro fotografa. Mám tři tipy, jak iPad používat jako doplněk vaší foto výbavy.

maxresdefault.jpg

Mobilní fotobanka – záloha fotografií na cestách.

Představte si, že jste někde v zahraničí a fotíte, nemáte s sebou počítač a potřebujete fotky zálohovat. Nebo vám prostě dojdou paměťové karty a podobně. Pokud máte u sebe iPad, můžete jej okamžitě použít. Je potřeba mít pouze dokoupený Camera Connection Kit a mít nějakou slušnou kapacitu uložiště iPadu, nejlépe 64, nebo 128GB. Pak už jen stačí připojit fotoaparát, nebo paměťovou kartu a naimportovat fotografie. iPad vám udělá zálohu jak JPEG souborů, tak i RAW. Fotky můžete navíc po večerech prohlížet, promazávat a nebo klidně editovat (viz. tip druhý). Když se dostanete ke svému počítači, můžete všechny fotografie, už promazané, pohodlně najednou stáhnout.

LR-Logo-Image-graphic-iPad-iPhone-full-size-NL-1.jpg

Vyvolání RAW přímo v iPadu

Je to naprosto geniální, ale budete k tomu potřebovat opět Camera Connection Kit a také předplatné Adobe Creative Cloud. Pokud máte vše potřebné, jste schopni odbavit fotky kompletně pomocí iPadu, bez nutnosti zapnout počítač. Jak to funguje? Jako předplatitel Creative Cloud máte zdarma aplikaci Lightroom Mobile pro iOS, takže si ji nainstalujete, naimportujete pomocí Camera Kitu RAW soubory do iPadu a potom už můžete upravovat stejně jako v desktop verzi. Skvělé na tom je, že ve chvíli kdy přijdete na desktop, provede se automatická synchronizace a všechny obrázky máte i v počítači a to v RAW včetně veškerých úprav, které jste udělali. Jak víme, RAW soubory mohou být poměrně velké, takže to chce slušnou internetovou konektivitu a nebo trpělivost 🙂

adobe-creative-cloud-large.png

Třídění fotek

To je pro mě asi to, k čemu iPad používám nejvíc. Opět se neobejdete bez předplatného Creative Cloud. Jak to funguje? Přijdete domů po focení, máte nafoceno 2000 snímků a teď přichází ta nejneoblíbenější činnost, vybrat 5 nejlepších snímků. Díky iPadu to můžete vyřešit snadno a pohodlně. Snímky standardním způsobem naimportujete do Lightroomu v počítači. Ten vygeneruje tzv. smart preview a přes cloud vám je pošle do iPadu. Vy si už jen lehnete do postele a prohlížíte si pěkně v pohodlí fotky a jedete hvězdičkovací systém, tedy hodnotíte fotky hvězdičkami, nebo vlaječkami, jak je kdo zvyklý. Všechno se vám synchronizuje přes cloud, takže když usednete k počítači, můžete si nechat zobrazit konečný výběr fotek a ty upravit. Jakékoliv úpravy můžete dělat už při třídění, vše se vám spolehlivě aplikuje i na originální RAW v Lightroomu na desktopu.

Možností jak zařadit iPad do svého fotografického workflow je samozřejmě víc. Pokud máte i vy nějaký tip, napište mi to do komentáře, rád se nechám inspirovat.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Napsat komentář