Věčný souboj formátů. Někdo tvrdí že APS-C je pouze pro amatéry a někdo vidí v pořízení FF přístroje vrchol své fotografické “kariéry”. Jak to tedy je? A o čem že se to bavíme? Kdyby někdo vůbec netušil, jedná se o formáty snímače fotoaparátu, respektive jeho velikost. Zatímco FF dokonale kopíruje velikost tradičního kinofilmového políčka (vzpomínáte, kulatá krabička ve které byl a stále je navinutý film), APS-C je téměř poloviční. Pokud to chcete vidět v číslech, tak FF má 36 x 24mm a APS-C nějakých plus mínus 24 x 16mm. Používaných rozměrů je samozřejmě víc, ale myslím si, že tyto dva svádějí největší boj a rozporuplné diskuze. Pokusím se vysvětlit, proč zvolit jeden nebo druhý.

sensor-comparison.jpg

APS-C, snímač tohoto rozměru naleznete ve většině amatérských zrcadlovek, to z něj ale ještě nedělá formát pro amatéry. Je pravda že mnoho majitelů aparátů s FF absolutně neuznává cokoliv menšího, možná to trochu souvisí s egem, ale věřte, že se vyrábějí i plně profesionální APS-C přístroje, není jich málo, mají skvělé parametry a perfektní obrazovou kvalitu.

Kdy zvolit APS-C? Když máte štíhlejší rozpočet, nebo chcete menší a lehčí foťák a optiku. Menší čip logicky znamená úsporu v rozměrech a také váze. Co vás ale asi přesvědčí nejvíc, je cena, protože hlavně objektivy pro tento formát jsou většinou o polovinu levnější než pro FF. Zkrátka není potřeba tolik kvalitního skla a když ještě zůstaneme u objektivů, velkou výhodou je, že můžete používat jak APS-C, tak FF skla.

fuji1.jpg

FF snímač je osazován zpravidla do ryze profesionálních a poloprofesionálních přístrojů vyšší cenové kategorie. Cílovou skupinou jsou tedy nároční uživatelé a profesionálové, ale to rozhodně neznamená že si FF nemůže koupit naprostý začátečník, vše je hlavně o penězích.

Kdy zvolit FF? Když nejste limitováni rozpočtem a počítáte s tím, že FF skla nejsou levná záležitost. Po FF byste měli sáhnou také když často fotíte za špatných světelných podmínek, protože větší snímač znamená větší velikost jednotlivých fotodiod a tím pádem lepší citlivost, dynamický rozsah a méně šumu. Fotografujete-li snímky s malou hloubkou ostrosti (třeba ostré oči a hooodně rozmazané pozadí), tak vám FF také přijde vhod.

sony1.jpg

Pro někoho je důležitá maximální obrazová kvalita, kterou FF jistě poskytne, někdo preferuje rozměry a váhu fotoaparátu, kde jednoznačně vede APS-C. Ve prospěch menšího formátu mluví především cena.

Výhod a nevýhod jednoho, nebo druhého formátu je samozřejmě víc. Tento článek vyjadřuje můj osobní názor a rozdíly které mi připadají důležité. Pokud máte jiný názor, napište mi do komentáře.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Napsat komentář