Když jsem před lety začínal fotit, tedy digitálně fotit, mým prvním fotoaparátem byl malý kompakt Sony DSC-P200, který jsem pořídil za tehdy nemalou částku 13000 Kč včetně 128 mb paměťové karty. Musel jsem si na něj vzít úvěr, protože to bylo fakt hodně peněz, které jsem jako čerstvý absolvent elektro průmyslovky neměl. Do té doby jsem fotil, nebo spíš občas cvakal na kinofilm a protože se digitální doba nezadržitelně blížila, nechtěl jsem být pozadu. Takže to byl můj první “Soňák”.

3q.jpeg

V rámci rodinné výměny jsem ho pak vyhandloval za profi kompakt Sony DSC-V3, který byl zase o trochu lepší. To byl můj druhý “Soňák”

Sony-DSC-V3.jpg

Pak přišla éra Nikonu. Jako velká většina lidí co znám a někdy fotili, jsem koupil pomalu dnes už legendární zrcadlovku Nikon D90. Vydržela mi asi rok a pak jsem jí prodal kompletně s celou výbavou a vrátil jsem se zase k Sony, konkrétně k modelu NEX-5.

To byla nezbytná dávka historie a čím tedy fotím dnes? Fotoaparáty mám dva, oba jsou mirrorless, tedy jak se česky říká “bezzrcadlovka” 🙂 Jsou to modely A6000 (APS-C) a A7M2 (Full Frame). Při focení často používám oba najednou, a6000 hlavně když si potřebuji prodloužit ohnisko. A tím se dostávám k objektivům. Vystačím si celkem s málem. Mám širokáč Sony FE28/f2, záklaďák FE55/f1.8ZA, portrétní Zeiss Batis 85/f1.8 a macro Samyang 100/f2.8. Víc skel nemám a ani mi nějak žádné jiné nechybí. Pro styl, který fotím, mám dostatečný rozsah ohnisek ve špičkové kvalitě. Protože jsou všechna skla pro Full Frame, můžu je použít i na svojí a6000, která je APS-C, pouze dojde k prodloužení ohniska, jak už jsem zmínil. To je fajn 🙂

IMG-0406.JPG

Mirrorless fotoaparáty mají nevýhodu, že mají poměrně malou baterii a větší spotřebu energie než zrcadlovky. Nejen proto mám na A7 nasazený originální vertikální battery grip, díky kterému jsem schopen udělat cca 800 snímků aniž bych musel měnit baterku. To je taky fajn a hlavně rád fotím snímky “na výšku” takže grip opravdu intenzivně využiju.

IMG-0404.JPG

Když člověk fotí, nejdůležitější je světlo. Dříve jsem i venku experimentoval s rádiově odpalovanými blesky, ale dnes už fotím jen s přirozeným světlem. V ateliéru fotím se záblesky. Mám 1 x 300ws a 1 x 400ws světlo, nějaké deštníky, octabox a nějaká daylight světla. Drtivá většina mých ateliérových fotek z poslední doby je svíceno pouze jedním zábleskem s 90cm octaboxem. Proč jen jedno světlo? Působí to na mě nejvíc přirozeně. Venku máme také pouze jedno slunce:) Nikdy nepoužívám blesk nasazený přímo na foťák.

fe55.jpg

Proč pouzívám Sony? Jeden z důvodů je, že všichni ostatní fotí na Nikon nebo Canon a já se chci odlišit:) Teď vážně…Canon a Nikon za posledních několik let snad nepřišel s ničím, co by se dalo považovat za revoluci. Technologie, design…nic moc. Upřímně řečeno, tyto dvě značky už pomalu začínám ignorovat. Mnohem zajímavěji dnes působí Leica, Fuji a moje oblíbené Sony. Kdybych neměl Sony, určitě bych používal Fuji a kdybych chtěl utrácet hodně peněz, koupil bych si Leicu:) Popravdě po Fuji už nějakou dobu pokukuji. Jsou to skvělé foťáky, bohužel disponují pouze APS-C snímačem a mě se už zpět na malý čip nechce. Jinak retro design na jedničku 🙂 Proč tedy Sony? Protože mám rád elektronický hledáček a mám rád full frame na mirrorless. Tohle Sony opravdu umí. Kromě toho dnes je už poměrně dobrá nabídka kvaliktní skel pro bajonet E respektive FE. Ale jak už jsem naznačil, u Sony mě drží hlavně plný formát na mirrorless těle. Pokud by tohle nebylo, je dost možné, že by můj foťák dnes byl Fujifilm XT-2 🙂

IMG-0405.JPG

A přiště se zkusím rozepsat o tom, jak fotky upravuji 😉

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Napsat komentář