V minulém článku jsem se rozepsal o tom, čím fotím. Dnes bych chtěl plynule navázat a to tématem velice blízkým – úprava fotografií. Pokud vás zajímá, jak to dělám já, čtěte dále. Není to nějaký univerzální návod, ale spíš popis mého pracovního procesu.

Již dříve jste si mohli přečíst článek o zpracování RAWu, nebo o využití iPadu pro práci fotografa. Možná tedy nějaké věci jen zopakuji.

Začíná to již ve foťáku nastavením správného formátu. Posledních několik měsíců fotím do RAW+JPEG, ale JPEG tam mám spíš pro jistotu, kdybych chtěl třeba něco rychle upravit ve VSCO a rychle nahrát na instagram. Jinak pracuji čistě s RAW.

Když mám vyfoceno, importuji všechny snímky do Adobe Lightroom. Všechny fotky ve složce označím a označím je tagy (např” glamour, naturallight, girl atd.). V dalším kroku vytvářím kolekci, obvykle ji pojmenuju podle modelky, nebo podle projektu / zakázky. Všechny obrázky do vytvořené kolekce přesunu. Zkontroluji, zda je nastavena synchronizace s Lightroom mobile a beru do ruky iPad, který používám ke třídění fotek a k základním úpravám. Více jsem se o tom rozepsal zde.

Když mám vybrané fotky, udělané základní úpravy jako expozice, doostření atd., otevřu snímek v Adobe Photoshop a vyretušuji nedostatky a snímek vracím zpět do Lightroomu. Pomocí svých presetů fotku tónuji do barev které se mi líbí a nebo do černobílé. Mám několik vlastních presetů, které jsem nastavil od základu sám a používám několik simulací klasických kinofilmů od VSCO.

Když dokončím práci s fotkou, provádím několik exportů podle připravených presetů. První export je snímek v maximální kvalitě na svůj web, druhý export o velikosti 2048 pix ukládám na iCloud, kde je připraven pro pozdější práci se sociálními sítěmi a třetí export v maximální kvalitě se ukládá na Google Drive, přes který posílám snímky modelkám a klientům. Zní to trochu složitě, ale je to otázka jednoho kliknutí v Lightroomu a vše se automaticky provede.

Příště zkusím napsat o tom, jak prezentovat fotky na sociálních sítích pomocí užitečných nástrojů, které já používám.

online-school-questions.jpg
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Napsat komentář