Sociální sítě jsou pro všechny autory, kteří tvoří nějaký obsah skvělou možností, jak ukázat svoji tvorbu světu. V dnešní digitální době jsou mnohdy i jediným místem, kde člověk může ukázat, co vlastně dělá. Pokud si myslíte, že si stačí založit účet a nahrát fotky, jste bohužel na omylu. Jasně pokud chcete, aby vaši tvorbu vidělo pár fanoušků z řad vašich přátel, asi to bude stačit, ale když chcete využít sociální sítě na maximum a dostat tak svůj obsah k velké skupině lidí, počítejte s tím, že se sociální síť stane vaším druhým zaměstnáním na čtvrtinový úvazek, do kterého budete docházet většinou večer. Pokud to pro vás něco znamená, odměnou vám bude slušná základna fanoušků, která se stále rozšiřuje a tím pádem tedy hezky vypadající počet tzv. followerů, nebo magických označení “to se mi líbí”. Já jsem například na své facebookové stránce za rok nasbíral 4500 převážně českých fanoušků a to považuji za celkem fungující marketing. Ano celé je to marketing, bez toho se neobejdete. Potřebujete zaujmout. Potřebujete plánovat. Potřebujete investovat do reklamy.

Hootsuite-blog-image.png

Když se budeme bavit o získání fanoušků, jsou podle mě tři cesty. Začněme tou nejblbější – nákup balíku fanoušků. Ne tohle prostě nebude fungovat, sice můžete mít 20k fanoušků za hodinu, ale většina z nich jsou z Kambodže a ještě to nejsou reální lidé. Druhá možnost je sdílet svůj obsah do skupin a spamovat všude, kde to jen jde a pořád dokola. Časem se dostanete na velice hezké čísla, ale opět se většinou bude jednat o fanoušky z různých koutů světa, kteří pravděpodobně lajkují vše co vidí. Pokud vám ke štěstí stačí nějaký ten lajk a komentář “awesome post”, je tohle varianta pro vás. Třetí cesta, je tvorba skupiny kvalitních fanoušků, kteří mají opravdu zájem o vaši práci a mohou se stát i vašimi zákazníky, pokud něco nabízíte. Tohle je cesta nejtěžší, ale podle mě je jediná, která má smysl. Pro mě osobně není důležité, že moji fotku lajkne Kumar z Indie. Důležití jsou pro mě hlavně lidé z Česka, nebo z Evropy, protože žiji v Česku.

Podělím se tedy s vámi o to, jak pracuji se sociálními sítěmi já. Za ten rok jsem tak nějak zjistil co funguje a co ne. Takže zde je několik zásadních bodů.

  • Musíte mít obsah který někoho bude zajímat.
  • Zveřejňování obsahu musí být plánované, jsou zkrátka určité časy které fungují a které ne. Nejlepší je použít některý z plánovačů – hootsuite, buffer a spravovat sítě přes ně. Funguje to tak, že večer si všechny příspěvky naplánujete a následující den je plánovač zveřejní v ten pravý čas. Tohle je jedna z klíčových věcí, nejen že nebudete muset trávit na facebooku celý den, budete moci spravovat více sítí najednou a ještě navíc tyhle služby udělají spoustu věcí za vás. V základu jsou zdarma.
  • Komunikujte se svými fanoušky, odpovídejte na komentáře a zprávy. (tento bod občas nelze splnit na 100%, ale snažte se)
  • Investujte občas do reklamy na Facebooku a Instagramu. Střídejte mezi reklamou jednotlivých příspěvků a reklamou na celou stránku.
Tohle je naprostý základ, který zaručeně vede k lepším výsledkům ať už si pod pojmem “lepší výsledek” představujete více lajků, více komentářů, nebo cokoliv jiného. Pro mě je nejdůležitější doručit informaci (fotku) k co možná největší skupině lidí a získat nějakou zpětnou odezvu. To může být lajk, komentář a nebo třeba zakázka.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Napsat komentář