Opět se to stalo. Opět mě k napsání článku inspirovaly zprávy, respektive dotazy na sociálních sítích. Zdá se, že barvy jsou poslední dobou moje silná stránka, protože se mě lidi ptají, jak to dělám. Jsem moc rád, že je to vidět. Jsem rád že vizuální stránka mých fotek je trochu jiná a že kromě modelky si lidé všímají hlavně barevné tonality.

No není to věc kterou bych nějak vymyslel já. I když je pravda, že barvy dělám hodně podle svého citu. V každém případě vycházím z barevného podání starých kinofilmů, které se dá poměrně dokonale napodobit v digitálním světě. Mnoho fotografů se snaží o reálné zachycení barev, řeší dokonalé vyvážení bílé, profily fotoaparátu a podobně. Výsledná fotka pak přesně kopíruje realitu. Osobně to nechápu a takové fotky se mi nelíbí. Fotografování je kreativní záležitost a barva je skvělá možnost jak něco vyjádřit, nebo dodat fotce něco navíc. V dobách kinofilmu nebylo vůbec možné něco zachytit reálně, každý film byl trochu jiný, chemie také nebyla vždy stejná…no zkrátka pokud někdo potřeboval reálné barvy, měl to hodně složité. Myslím si ale, že většina fotografů ráda využívala barevných odlišností filmů, charakteristického zrna a kontrastu právě pro kreativní účely.

film.jpg

A protože mě se lépe dívá na pěknou analogovou fotku než na sterilní, plochou digitální, záměrně svoje fotky posouvám o několik desítek let do minulosti, tedy alespoň po vizuální stránce. Možná právě proto vám připadají tak zajímavé a chcete vědět co za tím stojí a nebo vám naopak přijdou strašně nekvalitní, zašumělé s nepřesnými barvami a v tom případě tento článek nejspíš ani nečtete 🙂 Ano i takový názor se občas objeví, ale zatím naštěstí převládají ty pozitivní a zvídavé dotazy. Přitom je to tak jednoduché:-)

01.jpeg

Nebudu dělat přesný návod, každá fotka stejně potřebuje trochu jinou úpravu a je potřeba si tak nějak najít svůj vlastní styl. I když si to možná někdo myslí, tohle není to stejné jako “přestřelit” fotku filtrem v Instagramu. Skvělá možnost jak se odrazit jsou presety pro Adobe Lightroom od VSCO. Jedná se o simulace všech neoblíbenějších kinofilmů. Preset je něco, co vám nastaví nejdůležitější parametry obrazu, které charakterizují konkrétní simulaci filmu. Dále je to už jen na vás, jak si barvy a vůbec celou náladu snímku vyladíte. Obvykle je potřeba doladit barevnou teplotu, křivky, světla, stíny atd. Je to velice individuální, každému snímku sluší něco jiného. Původně jsem opravdu chtěl sepsat něco jako návod krok za krokem, ale to co bude fungovat na mojí fotce, nebude nejspíš fungovat na té vaší. Podstatná je tedy jedna jediná věc, kterou musíte udělat. Zbavte fotky digitální sterility a dokonalé kvality a vraťte jim trochu těch starých chyb, to je celé kouzlo.

02.jpeg

Pokud vás tato problematika zajímá, ale vůbec nevíte kde začít, napište mi a domluvte si krátkou konzultaci, nebo třeba kurz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Napsat komentář