Je tady tady další pokračování naučně životopisné seriálu jak…s trochou nadsázky by se to tak dalo opravdu pojmenovat 🙂 Ale teď už vážně. Myslím si, že tohle téma řeší hodně především začínajících fotografů. Chtějí fotit, ale nemají koho. Je potřeba zdůraznit, že modelka, nebo model je každý kdo se postaví před foťák. Nepředstavujte si tedy pod pojmem modelka jen štíhlé, vysoké ženy z časopisů. Modelka může být kdokoliv, kdo je cíleně postaven před objektiv fotoaparátu. Chápu, jako fotograf nechcete fotit každého, ale chcete si vybírat osobu podle svých uměleckých představ. Takže kde hledat?

search-bar-1.jpg

Pokud jste začátečník a dnes vás napadlo, že by bylo fajn fotit holky, nebude to lehké. Můžete zkusit internet, Facebook je všemocný a když si vyhledáte skupinu, která se bude jmenovat “TFP”, můžete napsat svoji poptávku. Pokud ale nemáte co ukázat (zatím nemáte fotky), pravděpodobně nebude zájem. Na drahou techniku nikoho nenalákáte a fotky kytiček, či zvířátek zde také moc neletí. Takže nejlepší bude začít úplně jinak. Třeba fotkou kamarádky, nebo kamaráda. Další možností je modelku zaplatit. Tady nebudete potřebovat nic víc než peníze. Zkrátka si vyberete modelku podle vašeho záměru a zaplatíte jí. Pokud neřešíte peníze, možná je to dobrý start. Tohle není můj případ. Ne že bych nechtěl platit, ale tak nějak raději fotím lidi, kteří mají zájem konkrétně o moje fotky a je pro ně odměnou za jejich čas, to že ty fotky budou mít.

Pokud to vidíte stejně jako já, máte tři, možná čtyři možnosti. Můžete zkusit webové portály k tomu určené, třeba Fotopátračka. Hned vás od toho odradím. Proč? Nabídky modelek, které fotí jen za hezkou fotku se tam již téměř nevyskytují. Musíte mít hodně dobré portfolio a nebo zkoušet hledat a oslovovat modelky a doufat, že nějaká alespoň odepíše. No vyzkoušejte si to sami, třeba budete mít štěstí.

Další možností jsou již zmíněné TFP skupiny na Facebooku. Jelikož je jasně dané že jde o TFP, tedy čas za fotky, nikdo po vás nebude chtít peníze a určitě vám ani nikdo žádné nedá 🙂 Pravděpodobnost nalezení vhodné modelky je zde velká. A to nemusíte mít ani velké portfolio. Má to jen jednu nevýhodu a to především když jste už trochu pokročilejší fotograf. Také jste si všimli, že třeba fotografové v Praze fotí všichni ty stejné holky? Víceméně se všude opakují ty stejné, ale osvědčené tváře. Nic proti holkám, tak to prostě je, modelek málo a fotografů moc. Když chcete udělat unikátní fotku, tak je to trochu problém. Jasně nafotíte ji po svém, ale pokud se chcete opravdu odlišit, tak to zkrátka dokonale nejde.

Proto je tady možnost třetí. Poslední dobou zkrátka používám na hledání lidí Instagram. Základem je mít dobře vyplněný profil, nějakou normální profilovou fotku a hlavně spoustu ukázek svojí tvorby. Chápejte, většina lidí na Instagramu zrovna nečeká na to, že je někdo osloví s nabídkou focení, takže pokud nebudete působit seriózně, pravděpodobně na vás nebudou reagovat. Jaké tohle má výhody? Velké. Většina lidí prezentuje hlavně selfies, takže máte mnohem lepší představu o tom jak daná osoba vypadá, než když dostanete vyretušovanou fotku a pak se jen divíte že přišel na focení někdo jiný. Dokážete si trochu udělat obrázek o jakou jde povahu člověka (jo lidi o sobě vykecají nevědomky dost věcí a to ani nemusí promluvit). A pro mě je nejvíc ta unikátnost a rozmanitost.

Poslední možnost jak najít modelku nebo modela je pro ty největší fajnšmekry a odvážlivce. Já to teda nikdy nezkoušel, ale prý dobře funguje oslovit potencionální model přímo na ulici 🙂 Jestli s tím má někdo zkušenost, napište mi jaká je úspěšnost, to mě fakt zajímá 🙂

Skoro bych zapomněl…ještě je pátá možnost, někdo osloví vás, že chce fotit 🙂

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Napsat komentář