Každý fotograf určitě někdy slyšel o společnosti Adobe. Každý určitě minimálně vyzkoušel jejich produkt, který hrdě nese název – Lightroom. Proč hrdě? Protože se z Lightroomu stal za ta léta co je na trhu standard. Netvrdím, že jej používají všichni, ale rozhodně bych se nebál říci, že je dnes nejpoužívanějším softwarem pro vyvolání fotografií v RAW. Ani netvrdím, že je nejlepší, kdo používá, jistě zná jeho mouchy. V čem je ale Lightroom silnější než jeho konkurenti? Jsou to presety, tedy zjednodušeně řečeno barevné profily, nebo chcete-li filtry, které velice urychlí vyvolání Rawu a dodají fotce požadovaný vzhled, například velice oblíbený “film look”. (vzhled kinofilmu).

Photo-010218-10-02-04.jpg

Jasně Lightroom není jediný software, který umí presety. Tuto funkci dnes mají nejspíš všechny editory, ale nejspíš díky silné uživatelské základně jsou Lightroom presety prostě a jednoduše ten standard. Lidé si mohou presety vytvářet, měnit mezi sebou, ale hlavně se staly v posledních letech i dobrým prodejním artiklem a většinou se nejedná o levné zboží.

Možná si říkáte, proč bych měl za něco takového platit? Může to být třeba proto, že chcete ušetřit čas a nechce se vám do detailu učit funkce Lightroomu. Použijete preset a maximálně ho jemně doladíte a je hotovo. Častějším důvodem bývá, že chcete dosáhnout určitého vzhledu fotek, které někde vidíte a prostě netušíte jak to ten fotograf udělal. Nevíte kde, co, jak a proč. Preset vám možná neodpoví na proč, ale určitě ukáže kde, co, a jak. Já osobně si myslím, že to je to nejzajímavější, zkrátka nahlédnete pod pokličku cizí postprodukce.

A proč si za tohle nechávají fotografové platit? Je potřeba si uvědomit, že jde do jisté míry o odkrývání svých postupů a zveřejnění svého know-how. Věřte, ono to chvíli trvá, než člověk nakliká preset, který vizuálně funguje, je to práce jako každá jiná a člověk u toho tráví někdy i hodiny času než je s výsledkem spokojen. Má tohle všechno nějakou hodnotu? Myslím že ano. To, že jsou lidé ochotni si presety koupit to potvrzuje.

Dá se na prodávání presetů zbohatnout? No pokud jste světoznámý fotograf s milionem followerů na Instagramu, tak máte opravdu šanci si něco vydělat. Pokud stejně jako já nejste, tak máte smůlu a výdělek z prodeje vám zaplatí třeba dobrou večeři v lepší restauraci.

A co vy kupujete presety? Prodáváte presety? Má to smysl? Napište mi váš názor, zajímá mě 🙂

Pokud máte chuť vyzkoušet moje presety, mrkněte sem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Napsat komentář