Japonská společnost společnost Sony dnes v noci oficiálně oznámila příchod nové verze oblíbeného fotoaparátu Alpha 7, nyní tedy již III. O tomto modelu se spekulovalo už víc než rok a teď je konečně tady. Zatím známe jen technické parametry, pár fotografií a několik názorů vyvolených fotografů, kteří měli možnost testovat, zatím co my, obyčejní smrtelníci, snili o tom, co nám nová hračka přinese. Jakožto uživatel předchozí Alphy 7ii jsem se na nové tělo velice těšil. Nyní bych rád shrnul těch několik informací, které se zatím objevili a doplnil je o svůj názor na zmíněnou novinku. Pokud vás zajímá, zda si ji koupím, čtěte dále.

Cena

Pro mě rozhodně důležitá informace. Jsem zastáncem toho, že fotografa nedělá jeho přístroj, ale to, co umí. Nemyslím si tedy, že ze mě aparát za 100000 udělá lepšího fotografa a z vás pravděpodobně také ne. Cena tedy musí být úměrná tomu, co mi nový přístroj přinese. Pocit, že mám nový model je pro mě osobně málo. Takže cena. Ta mě mile překvapila dokud jsem ji viděl v amerických dolarech – 1998USD. To je paráda za takový stroj! Jenže brzy na to se objevila cena pro Evropu – 2300 EUR. Ohhh to bolí. Když si vezmete, že to bude cena bez DPH (update: tohle není jisté, je možné, že je cena včetně daně, update 2: Nakonec je cena 59990Kč vč. DPH a 5 leté záruky, když stihnete předobjednávku). Koncová cena tedy bude někde kolem 70000 Kč? Nejspíš (update: nakonec je to naštěstí o 10k méně). I když ze začátku byla radost, nakonec je to zklamání. Za evropskou cenu už mi to tolik smysl nedává, bohužel. (update: s 5 letou zárukou už mi to smysl zase dává)

LCD displej

Tady si člověk jen povzdechne a řekne si…proč sakra, proč? Ano Sony si opět neodpustilo udělat něco horší než bylo na předchozím modelu. Logicky by člověk očekával že tatáž věc bude stejná nebo lepší. Bohužel u Sony nejspíš přemýšlí jinak a tak máme místo 1,228,800 pixelů na LCD obrazovce pouhých 921,600 bodů. Ještě jednou proč sakara?!

Teď už to bude jen lepší

Přátelé to nejhorší co jsem na přístroji našel je za námi. Popravdě je to hodně povedená a nadupaná mašina. A myslím, že nejsem sám, když řeknu, že mi Sony tak trochu vyrazilo dech tím, co do sedmtrojky nacpalo za funkce. Tak pojďme se podívat na to, co je z mého pohledu to nej.

Tělo, baterka, dva sloty na SD karty, joystick

Tohle všechno jde ruku v ruce. Doufal jsem ve dva sloty, jsou tam. Přál jsem si novou baterku, je tam. Nutně jsem potřeboval joystick pro výběr ostřícího bodu, mám ho. To vše ve skvělém a podle mě lépe promyšleném těle – myslím že se již nebudou loupat gumové gripy kolem dvířek paměťovky a podobně. Prostě stejné tělo jako A9 a A7Riii. Skvělé, to jsme všichni asi chtěli.

Autofocus

Jestli mě něco štve na mé a7ii, tak je to autofocus. Pokud si trojku koupím, tohle bude s pravděpodobností blízké jistotě vyřešeno. Stejné ostření jako A9! To jsme tušili, ale já jsem čekal, že právě tady to Sony patřičně ořízne abychom se neměli zas tak dobře. No nestalo se tak. 693 ostřících bodů, eye af a další vychytávky z A9 jsou i zde realitou. Za mě dobrý přátelé.

Video

Pokud se vás video netýká, klidně tohle přeskočte. Jestli mě něco na A7ii štve ještě víc než autofocus, tak je to žalostné video. Proč? Tak zaprvé při záznamu videa extrémně pomalu ostří, takže je vždy lepší ostřit manuálně, ale to se ne vždy hodí. Za druhé, FULL HD získává z velkého snímače tak, že vynechává pixely, to znamená že se ztrácí detaily, vyniká moiré a celkově obraz ztrácí ostrost. Špatný! Trojka má zcela jiný přístup. Záznam nabírá do 6K a přepočítává do 4K, nebo FULL HD. Navíc přidává vyšší datový tok, 120fps ve FULL HD a Slog3. Opět tleskám!

Světelnost, iso, šum.

Možná vám to bude připadat zvláštní, ale tohle pro mě nejsou parametry, které by rozhodly o tom, zda si ten který fotoaparát koupím nebo nekoupím. Každopádně to co nabízí nová trojka a to že v této oblasti předčí současnou královnu “nešumění” Sony A7s2 je fenomenální. Takže i tady bych si nakonec určitě pochvaloval jak je to dobrý.

Ostatní parametry jsou fajn

Tak určitě, je tam toho mnohem víc, ale ostatní parametry jdou tak nějak mimo mě. Záměrně jsem se v tomto článku vyhýbal velkému množství čísel a obecných faktů, které jsou stejně všude k dohledání. Berte to tedy jen jako můj osobní názor, moje vyjádření k novince, na kterou jsem dlouho čekal. A otázka na závěr. Koupím nebo nekoupím? I když jsem si ještě dnes ráno těsně po uvedení byl 100% jistý, že ji musím mít, trochu jsem z toho vystřízlivěl a nejsem si jistý, jestli ji musím mít za každou cenu. Uvidíme jaká bude oficiální česká cenovka…

Pokud by vás přece jen ta čísla dopodrobna zajímala tak prosím zde.

Nezapomeňte mě sledovat také na Instagramu a Facebooku.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Napsat komentář