Jsem člověk, který má rád hezké věci, čistý a minimalistický design a díky tomu samozřejmě skandinávský styl. Líbí se mi skandinávská móda, architektura i třeba nábytek. Naopak moc nemusím zimu, která je na skandinávském poloostrově celkem výrazná. Hodně dlouho jsem měl tahle místa v hlavě, hodně dlouho jsem se tam chtěl podívat, ale znáte to, sedět doma na zadku je tak nějak pohodlnější. V letošním roce jsem se rozhodl tu svoji pohodlnost překonat a vyrazit do světa.

Ani nevím jak jsem na to přišel, ale jednoho dne mě prostě napadla Kodaň. Nějak jsem si na to město vzpomněl, že jsem tam chtěl už dříve jet. Nechtěl jsem aby to byl další nápad, který se objevil a zase zmizí, takže ještě tentýž večer jsme koupili letenky. Tady již není cesty zpět a moje pohodlnost nemůže zapracovat a výlet mi rozmluvit. Tohle bych doporučil každému cestovateli teoretikovi, který jen plánuje a plánuje a nakonec nikam stejně nejede. Udělat první krok a koupit tu letenku.

Letadlem se do Kodaně dostanete za zhruba 2000 Kč / osoba, letenka je samozřejmě zpáteční. Když si odlet naplánujete na sedmou hodinu ranní, tak už v devět můžete poznávat tuhle krásnou severskou metropoli. Cesta z Prahy je tedy kratší, než do mých rodných Českých Budějovic. Takže prostě ideální plán na víkend, nebo spíš prodloužený víkend.

Součástí plánování je a v našem případě také bylo ubytování. Tak a tady pozor. Pokud jste nikdy nebyli v Dánsku, budete možná zaskočeni, je tam fakt draho. Pro našince hodně draho a to se odráží i v cenách ubytování. Jedna varianta je Airbnb, kterou určitě rádo využívá hodně lidí, ale nedostanete tam ručník a třeba šampón, takže tyhle věci musíte tahat sebou a ty ceny se upřímně řečeno proti hotelu moc neliší, pokud chcete mít celý prostor jen pro sebe. V každém případě, nějaké pěkné a čisté bydlení poblíž centra vycházelo na zhruba 10000 Kč za dvě noci / 2 osoby. A hotely jsou na tom podobně, pod deset jsme nic nenašli. Naštěstí se dá udělat takový trik jak ušetřit polovinu peněz za bydlení a ještě si svůj výlet rozšířit o další zemi. Zní to jako blbost? Není.

Ona totiž Kodaň má přímé spojení s druhým největším švédským městem Malmö. Můžete tam dojet buď autobusem a nebo pohodlněji vlakem. (myslím, že to jde i trajektem) Taková cesta trvá asi 40 minut a vyjde vás na 300 Kč. To znamená, že se vyplatí zajet nocovat do Švédska, protože věřte nebo ne, ceny hotelů jsou zde poloviční. My jsme měli čtyřhvězdičkový hotel přímo v centru Malmö, na dvě noci, včetně bohaté snídaně za 4000 Kč / 2 osoby. Takovou nabídku v Kodani nenajdete přes Airbnb a určitě ne v žádném  hotelu v centru. Takže tak se náš výlet původně jen do Kodaně rozšířil i na výlet do Švédska. Ale k tomu se ještě vrátím, teď zpět do Kodaně.

Ještě než letadlo dosedne na přistávací dráhu, vidíte, že hlavní dánské a největší skandinávské letiště Kastrup je opravdu veliké. Tedy asi by to mohlo být vidět, pokud by nebylo tak strašné počasí, jaké přivítalo nás. Pro začátek mlha déšť a chladno, no nevadí, co by člověk čekal jiného v březnu. Ale to letiště je fakt obrovský. To se pozná už podle doby za kterou se dostanete od letadla ven z letiště. Když to porovnám s naším mini letištěm v Praze 🙂

Jedna z velice příjemných věcí v Dánsku je, že si s sebou nemusíte vozit žádnou jejich hotovost, všude zaplatíte kartou a to platí i v případě nákupu jízdenek na metro, které potřebujete pro cestu z  letiště do centra. Tady může pro našince nastat další cenový šok. V Praze si za 120 Kč koupíte jízdenku na 24h, v Kodani vám těch 120 Kč stačí akorát tak na tu cestu z letiště 🙂 Nicméně, pokud tohle víte předem, jako my, tak s tím počítáte a nemůže vás nic překvapit. Za tu cenu je metro alespoň krásně tiché proti tomu pražskému, takže si v něm dokonce můžete potichu povídat a uslyšíte se 🙂

Jsme v centru a můžeme začít s poznáváním cizího města a jiného národa. Když jsem plánoval kam se jít v Kodani podívat, tak jsem v první chvíli vůbec nevěděl, ale vůbec. Prostě Kodaň a nějak to dopadne, budeme improvizovat. No nakonec jsem chtěl mít trochu jistotu, že tam nebudeme jen tak bloudit a začal jsem hledat nějaké chytré aplikace, které nám pomůžou. Google Mapy, to je jasná volba, ale našel jsem skvělou aplikaci pro cestovatele, kterou vám rozhodně můžu doporučit – Sygic Travel. Do téhle appky jen zadáte místo kam jedete a na jak dlouho a ona vám naplánuje celý program. Fakt super a v základu je zdarma. Může vás jen zradit počasí, tak jako nás první den. Zažili jsme opravdovou skandinávskou zimu, sněhovou bouři a zamrzlé moře. Jako těžko se v takových podmínkách poznávají cizí kraje, ale zvládli jsme to a i k malé mořské víle, kterou musí vidět každý návštěvník Kodaně jsme došli 🙂

Jelikož nejsme tak otrlí jako místní Dánové, kteří ve sněhové bouři svištěli na kolech jako by se nechumelilo, pohybovali jsme se po Kodani pěšky s delší zastávkou pro načerpání sil v místní provozovně McDonalds – který normálně nejíme, ale člověk má nutkání alespoň někde trochu ušetřit. Abyste rozuměli, jídlo v restauraci v centru Kodaně je tak kolem 900 Kč a ten mekáč je “levnej” skoro jako u nás. A přestože je teď strašně cool říkat, že jsou to blafy, že to není bio a domácí a bůhví co ještě, přiznejme si, hranolky z mekáče jsou prostě dobrý kdekoliv na světě 😀 Znám lidi, kteří cestují a nikde by nedali do pusy nic co není tradiční, místní jídlo. Rozumím tomu, ale já přes jídlo moc nejsem, tudíž mě to nezajímá. Spíš chci něco vidět, než se dobře “nažrat”.

Po vydatném obědě díkybohu přestalo sněžit. Ale jelikož naše svršky, které pod náporem mokrého sněhu promokly, nestačily doschnout, byl nástup na další procházku městem poněkud náročnější. Zkrátka byla zima a když přestalo sněžit, tak se ještě ochladilo. Takže jsme obešli poslední naplánované body a pak už rychle na vlak, který nás z dovezl Kodaně přes Öresundský most do Švédska na hotel.

Vítejte v Malmö! Druhé největší město Švédska, moc hezké město, ale z mého pohledu tam nic extra k vidění není. To nejzajímavější obejdete pěšky za půl dne. Mě osobně zajímala výšková budova Turning Torso, která je tamní nejvyšší stavba a také Ribersborgsstranden, pláž, která leží v těsné blízkosti. Jestli jsem si nějak přestavoval skandinávské pobřeží, tak asi tak nějak. Opravdu krásné minimalistické místo a dokonce tam na nás na chvíli vykouklo i slunce. Pokud budete mít cestu do Kodaně, rozhodně se zajeďte podívat i na Ribersborgsstranden v Malmö.

Třetí a poslední den se počasí opět zkazilo, takže plán byl jasný, přečkat déšť na hotelu dokud nás nevyhodí a poté přesun opět vlakem do Kodaně. Měli jsme štěstí, když jsme šli na vlak, tak už nepršelo. Kodaň byla toho dne taková hodně mlžná a ponurá, tím že byla neděle tak i plná turistů a opět byla velká zima. Zatímco jsem sledoval jak lidi v Čechách grilují a užívají si přicházejícího jara, my klepali kosu, rozuměj byla fakt zima. Přes to jsem ten den udělal fakt skvělý fotky, ona ta ponurá atmosféra k tomu severu nějak sedí. Nejlepší místo na focení bylo v okolí Královského divadla. Moc mě nebaví fotit historické památky a proto tenhle prostor s moderní architekturou a přístavem byl přesně pro mě.

Nakonec už jen posezení v kavárně, cesta na letiště a návrat do Prahy. To byly tři dny ve Skandinávii. Na člověka, který dosud cestoval hlavně prstem po mapě (když pominu válecí dovolené u moře) to docela na začátek ujde si myslím 🙂

Pokud vás zajímají všechny fotky, které jsem během výletu vyfotil, sledujte můj Instagram.

A co vy? Jak to máte s cestováním? Napište mi do komentáře jak často cestujete a kam. Uvítám nějaké tipy kam se podívat.

UPDATE: Sestříhal jsem těch pár záběrů, které jsem cestou natočil 🙂

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Napsat komentář