Za pár dní to bude již měsíc od představení novinky, fotoaparátu Sony A7iii, který způsobil celkem slušný rozruch a tak trochu zatopil konkurenci. Přestože jsem z počátku váhal, zda si novou Sonku pořídit, nakonec mě přesvědčila slíbená rozšířená záruka na 5 let. A tak jsem hned jak byla oznámena oficiální cena založil objednávku a čekal. Světe div se, měl jsem štěstí a stal jsem se jedním z prvních majitelů A7iii v České Republice. První počet kusů byl údajně velmi omezený a tak se nedostalo na všechny. Takže jaká novinka vlastně doopravdy je? Rozhodl jsem se shrnout svoje dojmy a poznatky do krátkého článku. Takže pojďme na to.

Design, dílenské zpracování, ergonomie.

Opravdu nechci psát tenhle článek jako recenzi plnou technických detailů a čísel. Takže vám to řeknu jednoduše. A7iii se nám proti A7ii zvětšila, ale to jsme všichni věděli předem. Může za to hlavně nová baterie, která nyní vydrží dvakrát tolik a to se dle mého názoru vyplatí. I váha samozřejmě trochu narostla a to citelně, ale není to nic hrozného. Já určitě vítám větší baterku na úkor drobného nárůstu hmotnosti. Tělo je na první pohled totožné, respektive pokud ho ukážete člověku, který nefotí, tak řekne: “To je uplně stejný”. Přesto jsou tam rozdíly v designu. Řekl bych, že se designéři od Sony poučili z předchozích chyb a konstrukci nových těl, A9, A7rIII, A7iii a v budoucnu nejspíš i A7sIII, domysleli. U předchozích generací občas docházelo nejspíš vlivem teploty, potu a silného mechanického namáhání k odloupávání gumových gripů v oblasti dvířek na baterii a paměťovou kartu. Ta dolní hrana byla zkrátka hodně namáhaná. U novách modelů již gumový polep gripu nekopíruje spodní hranu, ale je ukončen cca 4mm nad ní, což samozřejmě velice eliminuje mechanické namáhání. Volič režimu snímání stále nemá zámek tak jako vyšší modely, což trochu zamrzí, ale na druhou stranu si říkám: “Je to tak důležité?” Daleko důležitější je, že tělo získalo joystick na výběr ostřícího bodu, se kterým stále bojuji, zapomínám na něj, protože nejsem zvyklý ho mít, ale až si zvyknu tak to bude velká paráda. Poslední věc, kterou bych chtěl zmínit v kontextu s tělem A7iii jsou dva sloty na paměťové karty. Pokud jste lehce paranoidní tak jako já a bojíte se o své čerstvé úlovky, tady budete v klidu. Dva sloty využijete ať už jako zálohu, nebo jako třídění, obě možnosti jsou k dispozici.

LCD obrazovka, hledáček.

No tak tady jsem měl obavy. LCD ztratilo 300tis bodů proti předchůdci a hledáček si zachoval původní rozlišení, ale získal větší zvětšení 0.78x. Nepovede tohle v obou případech ke ztrátě jemnosti a zvýraznění rastru displejů? Ufff, nevede! Zhoršení zadního výklopného LCD oproti A7ii nevidím, naopak mi připadá nyní kontrastnější, barevnější a zkrátka má takovou jiskru. Navíc je dotykový, ale zde opět narážím na to, že nejsem zvyklý dotykové funkce na foťáku používat, takže jako bych je tam ani neměl – zapomínám na tuto možnost. Hledáček je na tom podobně, je skvělý, kontrastní, barevnější, rychlejší a navíc nyní získal stejnou optiku s antireflexním potahem T* jako vyšší modely. Skvělé! Práce s ním je jedna radost. Věřím, že hledáčky u A7rIII a A9 jsou zase jiná liga, ale i posun oproti A7ii je opravdu velký.

Jdeme fotit.

A7iii mám třetím dnem, ještě jsem s ním tedy nenafotil nic z toho, co obvykle fotím. V každém případě mi těch několik testovacích snímků naznačilo, co tahle mašina umí. Koukal jsem na to s otevřenou pusou. Lightroom sice ještě neumí otevřít nové rawy, ale provizorně jsem to vyřešil pomocí softwarové sady přímo od Sony – Imaging Edge, která je zdarma k dispozici. Opět nebudu zacházet hluboce do technických specifikací a řeknu: “Je to ostrý jak břitva”. Ne vážně, tenhle foťák se po stránce obrazové kvality povedl. Nejspíš je to novým snímačem, možná tím, že nemá AA filtr, každopádně proti A7ii je rozdíl v obrazové kvalitě propastný. A to jsem opravdu nečekal. Čekal jsem nějaké zlepšení v situacích na vysoké ISO, což se samozřejmě také dostavilo, ale i za normálních podmínek a ISO 100 je A7iii mnohem, mnohem dál. A to jsem vám ještě nic neřekl o autofocusu. Věděli jsme, že bude možná stejný jako u vlajkové lodi A9. Potvrdilo se! A9 jsem v ruce neměl, takže můžu srovnávat pouze s A7ii. A tohle je opravdu úplně jiný kafe. Ještě aby ne, když se o správné ostření stará 693 ostřících bodů. Autofocus je rychlý a přesný i za horších světelných podmínek a Eye AF – automatické ostření na oko, to je zkrátka zázrak, který nám nejspíš budou závidět majitelé všech ostatních značek. Říkám si, k čemu mi vlastně teď ten vysněný joystick na výběr ostřícího bodu bude, když ten foťák v podstatě vždycky přesně ví, kam má ostřit 😀 No ono to tak horké nebude, ale rozhodně autofocus po všech stránkách je skvělá práce.

A co video?

Tohle byl další důvod proč upgradovat na A7iii. Jasně asi si řeknete 4K. No to mě zatím nechává klidným. Většinou když něco točím, tak je to pouze Full HD, ale ani to bohužel A7ii nezvládala moc dobře. OK, dobře možná ano, nicméně skvělé výsledky nepodává. Pro srovnání, moje stará a6000 má rozhodně ostřejší video ve Full HD. Staré modely ale nechme stranou, řeč je o A7iii, která je v současné době jakýmsi gamechangerem mezi fotoaparáty, které natáčí video. Tohle asi bude platit pouze do představení A7sIII. V každém případě, nový model obsahuje některé video funkce, které předchozí neměl a já jsem za ně moc rád. O co jde? No třeba mě hodně potěšila přítomnost obrazových profilů Slog3 a HGL. Rád si hraji s barvami a točit do flat profilů je základ dobrých barevných korekcí v postprodukci. S tím souvisí i nová funkce “Display gamma assist” která vám nasimuluje přímo při natáčení to, jak bude video po nabarvení vypadat. V první chvíli mě také nadchla možnost natáčet přímo s hlavním materiálem i proxy média, to jsou ty menší soubory, které vám velice usnadní práci v editačním softwaru a ve chvíli, kdy spustíte renderování videa, software automaticky sáhne po plném materiálu. Bohužel jsem zjistil, že Final Cut Pro X tahle proxy média neumí využít a tak je stále nutné si generovat svoje přímo v něm, takže jsem s trochou zklamání tuto možnost přepnul zpět na “off”. Je dost možné, že Premiere od Adobe si s nimi poradí. Teď pro změnu zmíním jednu funkci u které jsem jásal a volal třikrát sláva. Konečně je možné spouštět a zastavovat záznam videa pomocí tlačítka spouště. Ještě jednou hurá. Proč tahle drobnost nemohla být přidána do A7 či A7ii už dávno? No nevadí, hlavně že tam nyní je spolu s další skvělou funkcionalitou, možností měnit úroveň záznamu audia. Tohle přijde extrémně vhod když používáte externí mikrofon, který je hodně citlivý. Ale ze všeho nejvíc jsem vděčný za to, že se vrátila možnost nastavení vlastností autofocusu pro záznam videa. Rychlost přeostřování a citlivost ostření je zase zpět. Tuhle funkci jsem měl u A6000 a očekával jsem, že ji bude mít i A7ii, no spletl jsem se, autofocus tady žil svým líným životem a nijak jste ho nedokázali ovlivnit. Poslední věc, kterou ocením u nového modelu při natáčení videa je možnost 120fps, tedy krásné zpomalené záběry.

A co dál?

Ještě nějakých pár super funkcí zbývá. Víceméně všechno co jsem doteď psal jsem tak nějak z dostupných spekulací a jiných zdrojů očekával, ale teď vám prozradím to co mi opravdu udělalo radost a nečekal jsem to předem. Takové pomyslné třešničky na dortu. Jdeme je ochutnat? Dobře. Dlouho jsem si přál, aby Sony zčalo do foťáků dávat GPS modul. Je to prostě fajn, když se vám do fotky zapíše přesná poloha a vy si fotku pak zobrazíte na mapě. Pro někoho zbytečnost, mě se to ale líbí. V každém případě jsem věděl, že se tohle nikdy nestane. U bezzrcadlovek je potřeba šetřit každou mAh z baterie a takový GPS modul je pěkný žrout. No byl jsem s tím smířen a řešil to přes aplikaci v telefonu a synchronizaci pomocí dropboxu s Lightroomem. Možná to zní složitě, ale je to v celku snadné a funkční řešení. Pro mě bude ale nejspíš minulostí. A7iii nabízí možnost spárování přes bluetooth s iphonem, nebo jiným smartphonem a tím pádem je zde možnost sdílení údajů o poloze. A GPS data pro vaše fotky jsou na světě. Jednoduché, elegantní, funkční. Jsem nadšený. Ale ještě víc jsem nadšený z možnosti hodnocení fotek pomocí hvězdiček přímo ve foťáku. Tuhle funkci si můžete namapovat na nějaké tlačítko a pak už jen procházíte fotky třeba v terénu a rozdáváte hvězdičky. No a ve chvíli kdy nahrajete fotky do lightroomu, zjistíte, že máte roztříděno. Super skvělý! Jste jeden z těch, kterému připadá menu přístrojů značky Sony nepřehledné? Není problém si vytvořit vlastní, přesněji řečeno jednu záložku v menu máte prázdnou a do ní si můžete navolit funkce v pořadí dle vlastní libosti. S ovládáním souvisí i nová možnost namapovat si tlačítka separátně pro režimy foto, video, prohlížení, tedy v každém režimu se stejné tlačítko může chovat jinak. A poslední věc která mě nadchla? Dálkové ovládání pomocí telefonu konečně funguje plnohodnotně, bez záseků a zpomalení celého fotoaparátu.

Závěr.

Uf, chtěl jsem psát krátký článek a nakonec jsem se rozepsal trochu víc. No myslím si, že tento přístroj si to vážně zaslouží. To co mi vadilo na A7ii a že to je skvělý foťák je zde dotaženo do posledního detailu (skoro). Marně bych hledal negativa. Ona ani ta cena 60000 Kč není nakonec tak hrozná, když člověk přihlédne k tomu, co přístroj nabízí. Mám ho tři dny, pouhé tři dny víceméně jen testování, ale již teď můžu říci, že se ve své cenové kategorii jedná o bezkonkurenční přístroj.

A jak to vidíte vy? Je tohle váš vysněný fotoaparát? Nebo se přikláníte k jinému modelu, nebo značce? Napište mi do komentáře proč.

Pokud se vám článek líbil sledujte mě také na Instagramu .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,30 out of 5)
Loading...
Napsat komentář