Každý, kdo používá Instagram, respektive Instastories, jistě zaregistroval novou funkci “Otázky”.  Ve chvíli, kdy přišla tato blbůstka na svět se Instagram zbláznil a přiznám se, že i já byl jeden z těch, kteří neodolali a umožnili svým followerům a přátelům možnost položit otázku a ve stories na ni odpovědět. Přátelé, tohle je tak velký žrout času, že jsem během tvorby několika odpovědí zjistil, že na tento způsob zábavy jsem už prostě asi starý. Jenže…přišlo mi celkem dost dobrých dotazů, které se týkají focení, videa a toho co dělám. Vlastně mi podobné dotazy chodí během celého roku a já se snažím každému vždy odpovědět, protože mě těší, že ve mě máte důvěru a obracíte se právě na mě. Napadlo mě, že bude fajn na ty dotazy odpovědět tady. Bude to pro mě rychlejší, pro vás přehlednější a tu odpověď tady naleznete i za rok. Takže pojďme na otázky a odpovědi.

Máš radši Canon nebo Nikon?

No, upřímně řečeno ani jedno. Myslím si, že tyto dvě značky zaspaly dobu a jen tupě spoléhají na svou silnou základnu konzervativních fotografů, kteří odmítají existenci čehokoliv nového. Můj osobní názor je takový, že nákup kterékoliv jiné značky má dnes větší smysl.

Používáš i jiné barevné profily, nebo vždy sRGB?

Dobrá otázka. Používám vždy sRGB a to proto, že chci, aby moje fotky vypadaly všude stejně ať už je pošlu komukoliv. sRGB je prostě záruka kompatibility .

V čem primárně edituješ?

Je to Adobe Lightroom Classic ve spojení s Lightroom CC na iPhone, nebo iPadu. Platím si Creative Cloud plán pro fotografy a tak se snažím využít ten systém na maximum.

Jak si začal s fotografováním? Jaké byly začátky?

Focení mě začalo bavit už v dětství. Dostal jsem od táty zrcadlovku na film, k vánocům knížku o focení a už to začalo. Tehdy se mi všichni spolužáci smáli, že mám velkej ošklivej foťák, kterej navíc neumí fotit sám, ale kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp…ten starej foťák mě naučil to, jak vůbec fotka vznikne a co je potřeba umět ovládat. Díky bohu, že neuměl fotit sám 🙂 A pokud se ptáš jak jsem začal fotit to co nejčastěji fotím, tedy lidi…bylo to focení kamarádky nějakým malým kompaktem od Sony, kterej mě stál asi 12000 Kč a musel jsem si ho koupit na splátky. Kdybych začínal fotit dnes v roce 2018, bylo by to mnohem lehčí.

Jsi fotografem na fulltime, nebo máš ještě nějakou práci?

Já mám u toho focení rád volnou ruku, ale to moc nejde dohromady s focením na zakázku, protože většinou když chcete fotit za peníze, musíte fotit i to co nechcete a nebaví vás to. Možná se to někdy změní a opravdu budu fotograf profesionál na fulltime, ale zatím mám i normální práci a tím pádem  i možnost fotit jen to, co chci.

Co používáš za foťák a objektivy?

Foťák mám Sony A7iii a objektivy 28mm/f2, 35mm/f2.8, 55mm/f1.8, 85mm/f1.8. V poslední době téměř všechno fotím pětatřicítkou a kdoví jestli se to jednou nestane moje jediné ohnisko, hodně mě baví.

V jakém programu stříháš videa?

Používám Final Cut Pro X od Applu a miluju ten software 🙂

Jaký byl tvůj vztah k focení v průběhu let, respektive jestli ta motivace byla ve 14 letech jiná (kontakty na holky :-D) než dnes?

Musím říct docela zajímavej dotaz. No ten vztah k focení byl takovej, že byly doby kdy mě to bavilo a taky doby kdy se na foťák prášilo a věnoval jsem se jiným, byť kreativním věcem. Vždycky jsem ale chtěl mít foťák a taky jsem ho měl, co kdyby náhodou. Ta motivace dřív byla opravdu jiná, nebyly sociální sítě, vlastně ani moc internet, takže kluk jako já fotil opravdu hlavně pro sebe a pro radost. Vlastně jsem se spíš učil fotit, jsem samouk, takže to co se do vás dnes snaží nalejt za jedno odpoledne na workshopech, na to jsem si já přicházel několik měsíců i třeba let. Tohle je podle mě stejně ten nejlepší způsob jak se něco naučit, prostě si na to přijít sám. A to mě motivovalo. To že se něco novýho naučíš sám je prostě super pocit. A tahle motivace mi vydržela až do dnes. Že by bylo focení dobrý k získávání kontaktů na hezký holky mě nikdy nenapadlo, nebo asi mě to napadlo, ale nikdy jsem toho nevyužil…svojí přítelkyni jsem si našel jinak a jinde, focení ji moc nebaví :-))) Takže ta motivace je stále stejná už 20 let, baví mě dělat kreativní věci, baví mě dělat pěkný fotky a baví mě ten pocit, když se člověk sám bez pomoci naučí něco novýho a vidí určitej posun v tom co dělá. Focení mě zkrátka naplňuje.

Tak to byly vaše dotazy z Instagramu. Přišlo mi fér na ně odpovědět, když už jsem vám dal možnost se zeptat. Pokud vás zajímá ještě něco, pište do komentáře, příště zase ty nejlepší zodpovím.

Nezapomeňte mě sledovat na Instagramu 🙂

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Napsat komentář