Možná by se tento článek mohl jmenovat “Jak začít točit videa”, nechám to na vás, každopádně, od té doby, co jsem začal zveřejňovat svá videa, dostávám pravidelně opakující se dotazy na to, co člověk potřebuje k tomu, aby také mohl natočit nějaké cool video. Tento článek tedy nebude o natáčení mobilem, které je všem nejspíš jasné, ale o seriózním natáčení pomocí nějakých, řekněme pokročilejších technik a přístrojů. Na toto téma jsem na českém internetu nenašel moc ucelených informací, tak to zkusím napravit.

V první řadě si musíme ujasnit co vlastně chceme natáčet a proč. Můžeme natáčet jen tak pro sebe, pro radost, pro zábavu. Nebo si chceme natáčením vydělávat a tím pádem se zaměřit na natáčení svateb, firemních akcí, nebo nějakých večírků? Dost možná máme vyšší ambice a chceme točit filmy, reklamy, nebo třeba hudební videoklipy. Zkrátka těch témat a důvodů je mnoho a ani jsem je zde nezmínil všechny. Každá práce s videem vyžaduje něco jiného, ale já se pokusím vám vysvětlit takovou univerzální cestu.

Chci točit video, co k tomu budu potřebovat?

Základní věc, bez které se to neobejde, je kamera. Teď na chvíli zapomeňte na “skvělou” kameru v telefonu a bohužel taky na levnou zrcadlovku, tudy cesta nepovede. Pokud chceme natáčet kvalitní video, za které se nebudeme muset stydět a nebo ho dokonce budeme odevzdávat klientovi jako dokončenou zakázku, musíme ho v první řadě natočit kvalitním zařízením. Takže potřebujeme kvalitní kameru! Ale jakou? Jednoznačně hledejte zařízení, které má možnost výměny objektivů, umí natáčet ve 4K, má vstupy pro mikrofon, umí LOG profil, umí frekvenci snímků 24p-120p, dobře se drží a má dobrou baterii. No tak to bylo v rychlosti pár parametrů, které pro seriózní natáčení nesmí chybět. Pokud se mě ptáte na konkrétní modely, doporučil bych “bezzrcadlovky” SONY, FUJI a LUMIX, dále pak vyšší řady zrcadlovek Canon. Pokud chcete jít ještě dál, máte dostatek financí a chcete točit opravdovou filmovou kamerou, pak sáhněte po produktech společnosti Black Magic Design, RED DIGITAL CAMERA, AJA, ARRI a nebo filmových kamerách od SONY či Canonu. Pozor, opravdová filmová kamera je investice v řádu set tisíc až miliónů korun s výjimkou Black Magic Design, který dělá parádní přístroje i za lidové ceny. Tak nějak je mi jasné, že pokud čtete tento článek, asi máte chuť točit videa, ale milion korun na RED kameru nemáte, pojďme tedy zpět a držme se vyšších řad zrcadlovek a bezzrcadlovek, mimochodem to slovo “bezzrcadlovka” je děsný, ale lepší nám čeština asi nenabídne 🙂

Kameru máme, co dál?

Řekněme, že jste vybrali kameru, která splňuje základní technické nároky a asi je vám jasné, že ji budete potřebovat nějak “zasklít”, tedy koupit další drahé hračky – objektivy. Tady nastává obvyklé dilema, zoom vs. pevné sklo? Manuální vs. sklo s automatickým ostřením? Sklo přímo na video/film nebo fotografické sklo? Opět různá situace si žádá různá vybavení, ale řekl jsem, že půjdeme takovou nejuniverzálnější cestou, takže zoom objektiv, nebo několik pevných skel v rozsahu 24-85mm bude fajn. Ale vystačíte si klidně i s jedním sklem, ideální je pevná 35mm, natočíte s ní téměř všechno. Ono je to hodně podobné jako ve fotografii. Ačkoliv se doporučuje ostřit manuálně, já spíše z hlediska univerzálnosti doporučuji objektivy s automatikou. Proč? Velké filmové produkce vše ostří manuálně, filmový objektiv ani nemá možnost automatického ostření, tuto funkcionalitu zde zastává osoba, které se říká ostřič, ten neustále sleduje obraz a obvykle pomocí dálkového ovládání obsluhuje ostření. Pokud nemáte svého ostřiče, raději svěřte ostření automatice. Teď jsem to velice zjednodušil, samozřejmě jsou i metody a nástroje, které vám dovolí přesně a pohodlně ostřit manuálně svépomocí, můžete použít zařízení, kterému se říká Follow Focus. Na začátek vám bude ale stačit kvalitní objektiv s automatikou, věřte mi. Poslední věc, kterou budete potřebovat (když pominu SD kartu a baterku) je ND filtr. To je zjednodušeně řečeno neutrální šedý filtr, který omezuje průchod světla objektivem na snímač kamery. Dále se dozvíte proč je důležitý a jaký vybrat.

Správné nastavení je základ.

Natáčení videa není focení a něco jako přepnout kameru na automat tady nebude dobře fungovat. Pokud chcete točit video, které bude nějak vypadat a bude mít filmový vzhled, zapomeňte na automatický režim (s výjimkou ostření). Proč? Představte si, že natáčíte za bílého dne, pohybující se předměty. Automatika vypočítá expozici třeba takto: ISO100, f5.6, 1/4000. Na fotku dobrý, ale pro video už tak moc ne. Tohle nastavení nám v našem videu “zabije” tzv. motion blur, to je takový ten našemu oku a především mozku velice přirozené a příjemné podání pohybu ve filmu. Motion blur dodává dílu takovou tu trošku surrealismu na kterou jsme všichni zvyklí z kina. A jak toho tedy docílit? Správným nastavením! Pamatujte si, že rychlost závěrky vždy musí být dvojnásobek počtu snímků kterým točíte. On to tedy není doslova dvojnásobek, ale dobře se to tak pamatuje…příklad: Natáčíte video, máte nastaveno 1920×1080@24p, 25p, závěrku nastavte na 1/50s a nikdy ji neměňte, pokud natáčíte do 50p, zvolte závěrku 1/100s, pokud 120p nastavte si 1/250s. Chápete? Jednoduchý jako facka. Je tady ale další háček, 1/50s za bílého dne je zkrátka moc pomalé a video by bylo přeexponované až na půdu. Co s tím? Tak samozřejmě můžeme zavřít clonu, ale tím si zničíme malou hloubku ostrosti, která se u filmu víc než hodí, to nechceme. Tady přichází na scénu výše zmíněný ND filtr. Pomocí něho v klidu můžeme natáčet s expozicí iso800, 1/50s, f2.8. Tyto hodnoty chceme zafixovat a pokud možno s nimy během natáčení nehýbat, ale světlo se nám mění tak co s tím? Pro natáčení videa rozhodně vždy berte ND filtr tzv. variabilní (proměnný). Díky tomu máte výše zmíněné hodnoty zafixované nastavením kamery a měnící se okolní světlo regulujete otáčením ND filtru. Jednoduché, pohodlné a přesné.

Pokračování příště.

Toto byl naprostý základ se kterým uděláte, pardon, natočíte hodně parády, pokud dodržíte správná nastavení. Příště si povíme něco o dalším technickém vybavení, které budete potřebovat a také o dalších nastaveních, které ovlivní váš obrazový výstup.

Pokud se vám článek líbil a nechcete přijít o pokračování, přihlašte se k odběru novinek. Sledujte také můj Instagram @lukasbica.com .

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
Napsat komentář