V případě, že stojíte před úkolem zajistit natočení firemního, nebo jiného propagačního videa, máte v zásadě čtyři možnosti, které mě teď napadají. Můžete to udělat poněkud punkově, celé to natočit iPhonem a sestříhat třeba v iMovie. Druhá možnost je navštívit půjčovnu filmové techniky, půjčit si potřebné vybavení a natočit to svépomocí a vlastními zdroji to také sestříhat. Jako třetí možnost se nabízí techniku rovnou koupit, ale vyplatí se to? Slušný fotoaparát s objektivem, který dokáže natočit kvalitní video, startuje na částce kolem 50.000 Kč, čistokrevná kamera ještě více a rozhodně to není to jediné, co k produkci budete potřebovat. Čtvrtou možností je najmout profesionála, který má vše, co bude potřebovat. Na začátku každého projektu obvykle přichází jednání o ceně. Kolik to celé bude stát? Co všechno cena obsahuje? Ačkoliv na mém webu naleznete orientační ceník, přece jen bych se o cenách rád trochu více rozepsal.

Práce kameramana

První položkou na výsledném vyúčtování pravděpodobně bude samotná práce kameramana. Obsahuje v podstatě vše co na place dělám, od vybalení a přípravy techniky až po snímání obrazu a zvuku, nebo nasvícení scény. Klient platí za můj čas na místě a za mé zkušenosti. Práci kameramana účtuji po natáčecích dnech, nebo půldnech u malých projektů. Je to výhodné především pro klienta, protože zná přesnou částku za den a i když se na něco hodinu čeká, natáčení to neprodraží. Samozřejmě, výhodné je to i pro mě, protože mám vyblokovaný konkrétní den a vím, že ho dostanu zaplacený celý.

Použitá technika

Ke své práci musím připočítat náklady na použitou techniku i když ji sám vlastním. Proč? Protože technika není věčná, opotřebovává se, zastarává, nebo se klidně při natáčení může něco poškodit. Cena za techniku se pohybuje v závislosti na tom, co všechno pro natáčení použiji. Bude to jen kamera a jeden objektiv? Nebo budu potřebovat mikroporty, světla, stativy, stabilizátor, slider? Možná budu potřebovat kamery dvě…Zřejmě chápete o co běží. Klientům vždy účtuji za techniku mnohem méně, než by platili v půjčovně. Opět je to výhodné pro obě strany.

Postprodukce

Postprodukce, neboli práce s natočeným materiálem. Střih, zvuk, barevné korekce, grafika a podobně. Je to trochu nevyzpytatelné, člověk nikdy neví, co si klient vymyslí dodatečně za speciality. Zde účtuji po hodinách s tím, že klient dostane předem odhad s dostatečnou rezervou. Pokud si domluvíme přesnou cenu za celé video předem, je to už jen můj boj, abych se vešel. Video tvůrce má na rozdíl třeba od fotografa nevýhodu v tom, že odevzdanou práci často i několikrát předělává podle toho, kolik osob ji na straně klienta schvaluje. Obvykle co člověk, to jiná připomínka.

Hudba

Téměř každé video potřebuje okořenit nějakým hudebním podkladem. Hudební skladba je něčím dílem a je chráněna autorským zákonem. Pro komerční využití musíme získat licenci k jejímu užití. Takové písničky se stahují ze zvukových bank. Za licenci je pochopitelně potřeba zaplatit.

Další náklady

Cestování za natáčením sežere také nějakou korunu a stejně tak parkování. Já účtuji dopravu někdy i po Praze, protože vůbec není problém během jednoho natáčecího dne, při přejezdech mezi lokacemi, najet třeba 200km (opravdu se mi stalo). Parkování je kapitola sama pro sebe a opět není problém, aby jedno celodenní parkování prodražilo natáčení o tisíc korun.

Doufám, že vám tento krátký článek alespoň trochu přiblížil video produkci a náklady s ní spojené. Na můj orientační ceník se můžete podívat tady.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Napsat komentář